III Rajd szlakiem walk partyzanckich
2012.10.01
Autor: spwlodawa spwlodawa

(27 września) Starostwo Powiatowe we Włodawie, Światowy Związek Żołnierzy AK – Koło we Włodawie, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - Oddział we Włodawie byli organizatorami III Rajdu Śladami Walk Partyzanckich na terenie Powiatu Włodawskiego. W pieszo-autokarowym wypadzie uczestniczyła młodzież wraz z kombatantami – uczestnikami walk II wojny św. i powojennych zmagań antykomunistycznego podziemia zbrojnego.
Rajd rozpoczął się o godz.. 8.00 na Cmentarzu Wojennym przy ul. Lubelskiej we Włodawie, gdzie wszystkich powitał jeden z głównych uczestników walk partyzanckich – mjr Stanisław Pasikowski ps. Tygrys oraz prezes PTTK – Mieczysław Tokarski. Wycieczka, która zgromadziła kilkudziesięciu uczniów z terenu włodawskich szkół (ZSZ nr 1 i II LO, I LO, ZSZ w Włodawie oraz ZS w Woli Uhruskiej) miała jednak znaczenie o tyle, o ile uczestnicy walk mogli opowiadać o zdarzeniach wojennych w konkretnych miejscach bitew i potyczek. Swoimi wspomnieniami dzielił się, poza S. Pasikowskim, również kpt. Edmund Brożek oraz kpt. Zygmunt Pękała. Wspomagał ich w tym wybitny znawca historii walk podziemia antykomunistycznego – mgr Grzegorz Makus. O roli upamiętniania historii mówił również Mariusz Zańko – kierownik Wydziąłu Organizacyjno-Prawnego starostwa. Uczniowie słuchali o walkach powstańców styczniowych, czasach dwóch wojen światowych oraz bojach AK i „żołnierzy wyklętych”.
Trasa wycieczki autokarowej wiodła od Włodawy (cmentarz wojenny we Włodawie, Pomnik Powstańców Styczniowych, Pomnik przy KPP we Włodawie, Pomnik oddziału „Jastrzębia” i „Żelaznego”, przez Wyryki-Adampol (mogiła żołnierzy AK poległych w maju 1944 r.), Adampol – pomnik pomordowanych Żydów z getta, pałac i pomniki myśliwskie aż do Adamek.
Wycieczka nie pozbawiona była i atrakcji bardziej przyziemnych. Na polance w Adamkach młodzież przy ognisku mogło nie tylko słuchać partyzanckich opowieści czy pieśni, ale także skosztować wyjątkowego „partyzanckiego” bigosu.
- Wycieczka była m.in. elementem edukacji historycznej i formą uczczenia bohaterskich postaw Polaków podczas II wojny św. i bezpośrednio po niej – mówi Wiesław Holaczuk, starosta włodawski. – Uczono się historii w sposób niejako naoczny. Jako historyk wiem, że jest to o wiele ciekawsze niż siedzenie nad podręcznikami. Od uczestników rajdu dowiedziałem się również, że była też doskonałą lekcją historii. Jestem przekonany, że rajd już się wpisał w pejzaż wydarzeń powiatowych i w następnych latach będzie kontynuowany.

MAPA POWIATU