Włodawa – stolicą europejskiej kultury
(18-20 września) Największe kulturalne tegoroczne wydarzenie Lubelszczyzny – XXI Festiwal Trzech Kultur we Włodawie przyciągnął jak zwykle tłumy. Były oczywiście gwiazdy estrady i ekranu, a wszystko w pięknej atmosferze radości. Doskonała pogoda tylko jeszcze bardziej uatrakcyjniła festiwal.
Festiwal Trzech Kultur we Włodawie – zainicjowany w 1995 roku – to pierwsze tego typu wydarzenie kulturalne w Polsce. To również niezwykła impreza łącząca przeszłość naszego małego, kresowego miasteczka z jego teraźniejszością. Poprzez wydarzenie włodawskie muzeum realizuje ekumeniczny program ochrony, edukacji i promocji miejscowej tradycji pogranicza kultur, tolerancji i koegzystencji wyznawców prawosławia, judaizmu, katolicyzmu i protestantyzmu – twórców dziejów Włodawy.
Pierwszego dnia (w piątek) akcenty rozłożono na tradycję żydowską. Zaczęto w małej synagodze spektaklem dla dzieci i warsztatami tańca. Nie zabrakło także kuchni żydowskiej, skeczów i piosenek z przedwojennego kabaretu żydowskiego czy licznych wystaw: O godz. 17:15 w wielkiej synagodze miała miejsce Inauguracja XXI FTK. Wszystkich powitał starosta – Andrzej Romańczuk, podkreślając znaczenie kultury w życiu społeczeństw, narodów i małych ojczyzn. Następnie widzowie zachwycili się koncertem w wykonaniu Gerarda Edery, Kai Mianowanej i Karoliny Matuszkiewicz. A chwilę później w wykonaniu Magdaleny Kumorek z zespołem. Pierwszy dzień zakończyła potańcówka klezmerska z zespołem Legend of Kazimierz.
W sobotę było równie bogato. Dużym zainteresowaniem cieszył się spektakl Koziołek Matołek w wykonaniu Centrum Kreatywności Karuzela i monodram inspirowany prawosławną świętą w wykonaniu Teatru Czrevo. Nie obyło się też bez wystaw i prezentacji. Obecni byli także wybitni polscy językoznawcy – prof. dr hab. Jerzy Bralczyk dr hab. Maciej Malinowski. Panowie poprowadzili wielkie dyktando pogranicza oraz warsztaty poprawnej polszczyzny. Można też było wysłuchać najpiękniejszych pieśni i ballad Bułata Okudżawy w wykonaniu zespołu Piramidy, zaś potem w cerkwi wysłuchać koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu Męskiego Kameralnego Zespołu Śpiewu Cerkiewnego Partes. Po zmierzchu na plac synagogalny wyszły Panny Wyklęte, Panny Sprawiedliwe – koncert w wykonaniu Ani Rusowicz, Mariki, Ani Szafraniec i Oli Nowak z zespołu Dziewczyny, Kasi Malejonek, Lilu oraz Darka Majelonka z Maleo Reggae Rockers zachwycił wszystkich. Podobnie jak prezentacja videomappinngu 3D na fasadzie Wielkiej Synagogi i Koncertowa Noc Bardów w wykonaniu Andrzeja Poniedzielskiego, Mirosława Czyżykiewicza, Jerzego Filara, Jarosława Hojnackiego, Jacka Beszczyńskiego, prowadzenie Janusz Kasprowicz. Wyjątkowy hołd oddano tego dnia walczącej o wolność Białorusi. Tuż po koncercie Panien Wyklętych na fasadzie wielkiej synagogi pojawił się najpierw wspaniały videomapping, a później w narodowych barwach napis „Solidarni z Białorusią” i zabrzmiały nieśmiertelne „mury” Jacka Kaczmarskiego z dedykacją walczącym o swoje prawa Białorusinom.
Ostatni dzień rozpoczęto w cerkwi nabożeństwem wraz z oprawą muzyczną liturgii w wykonaniu Męskiego Kameralnego Zespołu Śpiewu Cerkiewnego Partes. Chwilę później, już w muzeum, miały miejsce warsztaty: animacji lalki i przedmiotu; poprawnej polszczyzny z prof. Jerzym Bralczykiem i dr hab. Maciejem Malinowskim. Tego dnia był również spektakl dla dzieci, spotkanie z prof. Jarosławem Dumanowskim, podczas którego można było posłuchać ciekawostek o kuchni staropolskiej, o tyle wyjątkowej, bo o kuchni naszej Ziemi Włodawskiej. O Smakach Polesia ręcznie spisanych w XVIII-wiecznej książce kucharskiej Hrabiów Pociejów. Spotkanie połączone było z pokazami kulinarnymi. Odbyła się również festiwalowa katecheza muzyczna. Na koniec zaś w dwóch kościołach: koncerty ze specyficzną stylistyką. Całość XXI FTK zwieńczyła Kapela ze Wsi Warszawa.
Dodatkowo podczas FTK czynny był Jarmark Festiwalowy, instalacja świetlna na deptaku, wystawa 40. rocznica powstania NSZZ Solidarność we Włodawie, możliwość zwiedzania kościoła św. Ludwika i klasztoru oo. Paulinów, strefy zabaw dla najmłodszych, opowieści i projekcje o sztuce, foto atelier Wehikuł czasu, spotkania z gwiazdami, animacje uliczne, akcja oddawania krwi i wiele innych atrakcji.