Zaczyna się wiele lat przed wystąpieniem objawów. Dokładna przyczyna tej choroby jest nadal nieznana. Choroba Alzheimera to temat dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” – edukacyjnej akcji Narodowego Funduszu Zdrowia.
Choroba Alzheimera to neurozwyrodnieniowa choroba mózgu, która nieodwracalnie niszczy jego komórki nerwowe. Charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych, które po kilku latach trwania prowadzą do całkowitej utraty samodzielności intelektualnej i fizycznej.
Zwiększone ryzyko zachorowania występuje dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię, chorobę niedokrwienną serca czy cukrzycę typu 2.
Wsparcie dla chorego i opiekuna
– Liczenie, przypominanie sobie dat urodzin, krzyżówki z wyzwaniem, gra w karty, planszówki i rozmowa, rozmowa, rozmowa. Nie izolujmy się i nie izolujmy swoich seniorów – mówi w materiale filmowym dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska, geriatra, internista z Centrum Opieki Geriatrycznej Pomorskiego Centrum Reumatologicznego.
Jakie mogą być pierwsze oznaki choroby? Jak wygląda życie osób z chorobą Alzheimera i ich opiekunów. Jakie są formy leczenia?
Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera opublikował poradnik dla opiekuna Opieka nad chorym na Alzheimera.otwiera się w nowej karcie
Raport NFZ
W raporcie NFZ o zdrowiu. Choroba Alzheimera i choroby pokrewneotwiera się w nowej karcie przeczytasz o:
- czynnikach ryzyka choroby Alzheimera
- epidemiologii choroby
- lekach stosowanych w leczeniu i kosztach leczenia
- refundacji wyrobów medycznych.