(11 sierpnia) W końcu lipca włodawscy paulini zakończyli budowę pomnika o. Kajetana Młynarskiego. W niedzielę przy murze klasztornego ogrodu miało miejsce jego odsłonięcie. Wśród gości nie zabrakło starosty włodawskiego – Mariusza Zańko, wójta gminy Włodawa – Dariusza Semeniuka, członka Zarządu Powiatu – Wiesława Holaczuka czy Renaty Kapelko – przewodniczącej Rady Miejskiej we Włodawie.

Uroczystość poprzedziła msza św. w kościele pw. św. Ludwika we Włodawie celebrowana przez generała zakonu paulinów – o. Arnolda Chrapkowskiego. XVIII-wieczny kościół ledwo pomieścił wszystkich zebranych. Po mszy nastąpiło odsłonięcie pomnika męczennika o. Kajetana Młynarskiego zabitego przez Szwedów na początku XVIII wieku.

Krótka uroczystość odsłonięcia pomnika poprzedzona była rysem historycznym wygłoszonym przez o. przeora Marka Nowackiego. Wśród tych, którzy tego dnia zabrali głos, był i starosta włodawski Mariusz Zańko, który powiedział m.in. – Dziś odsłaniamy pomnik człowieka świętego, który umarł za wiarę ponad 300 lat temu; dokładnie tu, w tym miejscu był torturowany i palony żywcem. O. Kajetan Młynarski swoim męczeństwem ukazał nam prawdziwość wiary chrześcijańskiej, jednocześnie dając nam świadectwo służbie wartościom, które powinny nam być bliskie. Zakon Paulinów jest od setek lat związany z Włodawą i Ziemia Włodawską. Bez Was, Braci Zakonnych, nie sposób pisać w prawdzie naszą historię. Dlatego też, wykorzystując ten moment chciałbym serdecznie wszystkim Zakonnikom podziękować za poświęcenie, czas i modlitwę, którymi mieszańców powiatu włodawskiego codziennie wzbogacacie. Niech to odsłonięcie pomnika stanie się symbolem naszej trwałości w wierze, naszego oddania Bogu i poświęcenia służbie drugiemu człowiekowi.

Warto dodać, że w ramach obchodów upamiętnienia tego męczennika powstała także powieść o Kajetanie. Jest to właściwie powieść o Włodawie, tej współczesnej i tej historycznej przesnuta wątkiem historii o. Kajetana, autorstwa Karoliny Kalinowskiej. Pierwsze egzemplarze będą dostępne w końcu sierpnia. Wcześniej imię o. Kajetana nadano nowo otwartej sali w klasztorze.

fot. Grzegorz Wołoszun