W poniedziałek, 2 września uczniowie wrócili do szkół. Tego dnia miały miejsce uroczyste inauguracje roku szkolnego. W większości uczniowie wrócili do ławek z uśmiechem. Władze samorządowe powiatu uczestniczyły w tych uroczystościach.

W I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie oficjalne uroczystości miały miejsce jak zwykle na placu boiska szkolnego. Były życzenia owocnej nauki, a dla maturzystów zdania tego egzaminu z jak najlepszym wynikiem. Najlepszym stypendystom za wyniki w nauce osobiście gratulował wicestarosta Piotr Gorgol.

Z kolei w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie uroczystości miały nieco szerszy zasięg, gdyż gości przybyłych, przede wszystkim w mundurach, było bardzo dużo. Poza starostą włodawskim Mariuszem Zańko i członkiem zarządu Andrzejem Rusińskim obecni byli przedstawiciele wojska, policji, straży granicznej, zakładu karnego, straży pożarnej i duchowieństwa.

Podobne uroczystości miały miejsce także w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym i Młodzieżowym Domu Kultury.