(W)SCHODY POWIATU WŁODAWSKIEGO

Honorowy Tytuł przyznawany osobie, instytucji oraz firmie, które w ubiegłym roku wniosły największy wkład w promocję i rozwój powiatu.

Statuetka Wschody Powiatu Wschowskiego

w kategorii:

OSOBA

Tomasz Rysio to legenda włodawskiego sportu, człowiek o wielkim sercu. Zaczynał w młodzieńczych latach jako lekkoatleta, późniejsza fascynacja do motocykli przerodziła się z zacięte walki na torach. Startował w kraju i za granicą. Po zakończeniu kariery w Supermoto, Tomasz powrócił do szkolnej pasji – lekkoatletyki. Od kilku lat staje na najwyższych stopniach podium, godnie reprezentując powiat włodawski. W ub.r. podczas Lekkoatletycznych Mistrzów Świata we Włoszech zdobył dwa medale – złoty i brązowy. Jest aktualnym podwójnym Mistrzem Polski Masters M35 w skoku wzwyż i w skoku w dal.

INSTYTUCJA

Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości we Włodawie obchodził w ub.r. roku 100-lecie istnienia. Zrzeszone w Cechu zakłady zatrudniają ponad 500 pracowników. Włodawski Cech należy do najbardziej aktywnych i licznych związków tego typu. Cech prowadzi działalność charytatywną, wspiera organizacje pozarządowe i prowadzi działania zgodne z zasadami etyki w biznesie. Przedstawiciele Cechu współpracują ze swoimi przyjaciółmi z Ukrainy. Cech jest honorowany licznymi odznaczeniami i wyróżnieniami, w tym odznaką „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”. Promocja Włodawy i powiatu włodawskiego należy od najważniejszych zadań Cechu.

FIRMA

Agromarina Sp. z. o.o. jest gospodarstwem rolnym specjalizującym się w produkcji mleka. Działalność prowadzi na terenie dwóch gmin: gminy Hańsk i Urszulin. Rozpoczynając działalność w 2001 roku spółka zakupiła stado podstawowe liczące 80 sztuk krów i zarudniła 15 pracowników. W 2002 roku została wybudowana hala udojowa typu rybia ość z 32 stanowiskami udojowymi w miejscowości Kulczyn. Obecnie zatrudnionych jest 44 pracowników, którym spółka zapewnia nowoczesne i bezpieczne miejsca pracy oraz pozwala na rozwój zawodowy. Produkcja mleka kształtuje się na poziomie 24 000 litrów dziennie. W ciągu 16 lat prowadzonej działalności gospodarstwo otrzymało liczne nagrody i wyróżnienia. Agromarina funduje stypendia dla uzdolnionej młodzieży z gminy Hańsk.

w kategorii:

OSOBA
Profesor Józef Fert choć urodził się nad Nidą, to jednak nad Bugiem zostawił swoje serce. Studiował filologie polska na KUL i UMCS. Przed 20 lat od 1970 do 1990 r. pracował jako nauczyciel j. polskiego w we włodawskim liceum. Działacz „Solidarności”. Internowany w więzieniach we Włodawie i w Chełmie. Wybitny znawca twórczości Cypriana Kamila Norwida. W 2006 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za swoją twórczość i działalność akademicką. W 1989 r. wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Włodawy.

INSTYTUCJA
Nadleśnictwo Sobibór powstało w 1920 roku. Prowadzi stałą działalność proekologiczną. Nadleśnictwo zarządza lasami o pow. 22,5 tys. hektarów. W zakresie edukacji leśnej korzysta z lekcji terenowych, akcji ogólnopolskich, organizuje różne konkursy. Nadleśnictwo wspiera finansowo liczne cenne inicjatywy tak patriotyczne, jak i społeczne. W 2022 r. powiat włodawski otrzymał ponad 2,5 mln zł dofinasowania na przebudowę drogi w Kosyniu. A także mniejsze kwoty na utrzymanie dróg gminnych.

FIRMA
Auto-West (ECPS Group) powstała z inicjatywy małżeństwa – Renaty i Mariusza Pastryków. Dzięki ich doświadczonej załodze (zatrudniającej ponad 50 wykwalifikowanych pracowników), ich wiedzy i umiejętnościom w zakresie naprawy oraz sprzedaży nowych i używanych części samochodowych do aut egzotycznych stworzyli grupę zadowolonych klientów, którą stale powiększają. Na przestrzeni lat opracowali technologię napraw aut marek: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Aston Martin, Bentley.

Laureaci Wschody 2019

w kategorii:

OSOBA

Jan Pawłowski

Pan Jan urodził się w Lucie koło Włodawy. Jest rzeźbiarzem samoukiem. Od ponad 45 lat realizuje swoją pasję tworząc w drewnie rzeźby religijne, cykle wiejskich grajków, motywy diabła, ludzi pracujących na wsi, a zwłaszcza rozpoczęte w 1996 r. cykle żydowskie.

Wystawy i plenery rzeźbiarskie w kraju i za granicą nie są dla Pana Jana obce. Jego prace znajdują się bowiem w licznych kolekcjach, zarówno publicznych jak i prywatnych na całym świecie; eksponowane są również w wielu muzeach i instytucjach kulturalnych. Jan Pawłowski jest laureatem licznych konkursów, podczas których został uhonorowany rozmaitymi nagrodami.

INSTYTUCJA:

CENTRUM RELIGIJNO-ZABYTKOWE w Hannie

Ten wyjątkowy kompleks zabytkowy to perełka nie tylko naszego regionu, ale całego kraju.
W ramach unijnego projektu realizowanego przez gminę Hanna we współpracy z miejscową parafią, wyremontowany został XVIII-wieczny drewniany kościół parafialny, w którym możemy podziwiać wyjątkowe polichromie ścienne i sufitowe, pięć ozdobnych ołtarzy barokowych, a w ołtarzu głównym cudowny obraz Matki Bożej Hanneńskiej. Odnowiona została również dzwonnica, budynek dawnej plebanii z przeznaczeniem na miejsce spotkań wielu kultur i religii oraz budynek starej carskiej szkoły z przeznaczeniem na galerię artystyczną oraz muzeum gospodarstwa domowego.

FIRMA:

PUH Energetyk Sp.j. Franciszek Brzozowski, Józef Kędzierawski

Jest to przedsiębiorstwo z 25-letnią tradycją. Przedsiębiorstwo, które zaczynało od jednego dźwigu i dostawczego żuka. Dziś, jako jedyne w regionie specjalizuje się w budowie, przebudowie oraz projektowaniu sieci elektroenergetycznych i instalacji elektrycznych, oświetlenia ulicznego, drogowego, parkowego i instalacji fotowoltaicznych.

W 2018 roku w Olsztynie przedsiębiorstwo otrzymało wyróżnienie jako najdynamiczniej rozwijająca się firma w programie CORAB PARTNER w zakresie instalacji fotowoltaicznych.
Spółka posiada Certyfikat Uczciwości – jako rzetelna firma działająca w sposób uczciwy, z najwyższą dbałością o jakość świadczonych produktów i usług.
Ponadto wyspecjalizowana kadra przygotowuje chętnych do zawodu elektryka, prowadzi też działalność szkoleniową i egzaminacyjną w zakresie przygotowania do uzyskania świadectwa kwalifikacyjnego uprawniającego do zajmowania się eksploatacją urządzeń energetycznych, wydawanych przez Towarzystwo Gospodarki Energetycznej w Lublinie.

Laureaci Wschody 2018

w kategorii:

OSOBA:

Agnieszka Smolińska

jest jedyną mieszkanką powiatu włodawskiego i jedną z niewielu kobiet w Polsce, które startują w Enduro – wyczynowych rajdach motocyklowych. Jest członkiem Włodawskiego Motorowego Klubu Sportowego.
W sierpniu 2012 roku wystartowała pierwszy raz w zawodach w Malechowie. Od tamtej pory jeździ wyczynowo. Dwa lata później odniosła pierwszy sukces. W klasyfikacji generalnej kobiet Pucharu Polski w Enduro zajęła trzecie miejsce. Przez kolejne dwa lata kończyła sezon na drugiej pozycji. Natomiast w 2017 r. zdobyła upragniony Puchar Polski. Po roku (w grudniu 2018) powtórzyła ten sukces. Oprócz tego wywalczyła drużynowo brązowy medal podczas Mistrzostw Europy.

INSTYTUCJA:

Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie

to powiatowa instytucja kultury doskonale promująca nie tylko region, ale również całe województwo. Siedzibą Muzeum jest zabytkowy, a także unikalny w całej Europie kompleks budynków po dawnej gminie żydowskiej. Tworzą go: Wielka Synagoga, Mała Synagoga, a także Dom Pokahalny.
Sztandarowym przedsięwzięciem w sferze działalności włodawskiego Muzeum jest niezwykły Festiwal Trzech Kultur. Od niemal 21 lat jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym nie tylko Lubelszczyzny, ale i całej Polski. Oferta programowa Muzeum dociera do szerokiej publiczności, a prezentowane w ciągu czterech dni – przez gwiazdy największego formatu – spektakle teatralne, koncerty, recitale, wystawy, warsztaty czy filmy ogląda co roku kilkadziesiąt tysięcy osób.

FIRMA:

Hotel Drob w Urszulinie to trzygwiazdkowy obiekt położony w Urszulinie w sercu Poleskiego Parku Narodowego. Hotel sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów, m.in. z uwagi na bardzo wysoki poziom usług tam oferowanych. Właściciele – Państwo Maria i Ryszard Drobowie, pomimo tego, że otworzyli hotel w 2006 r., cały czas rozwijają działalność. Modernizują i rozbudowują obiekt, zatrudniają coraz więcej osób, zapewniając pracownikom szkolenia na najwyższym poziomie, z m.in. Kurtem Schellerem – kucharzem światowej sławy, tworząc tym samym prawdziwą markę hotelu. Hotel Drob jest idealnym miejscem zarówno dla osób chcących wypocząć, jak i dla tych, którzy aktywnie chcą spędzić czas.

Laureaci Wschody 2017

w kategorii:

OSOBA:

prof. Mirosław Trociuk – jest nauczycielem fizyki i astronomii w Zespole Szkól Zawodowych nr 1 i II LO we Włodawie. Ten doskonały pedagog w 2013 r. został wyróżniony unikatowym tytułem Profesora Oświaty nadawanym przez Ministra Edukacji Narodowej tylko wyjątkowo wybitnym nauczycielom. Stworzył i od ponad 20 lat prowadzi Szkolne Koło Astronomiczne „Pulsar”. Zorganizował dziesiątki, jeśli nie setki spotkań uczniów z naukowcami. Wychował blisko 200 laureatów i finalistów olimpiad. Jego uczniowie w 2010 r. jako pierwsi i jedyni w Polsce zbudowali w warunkach szkolnych radioteleskop słoneczny. M. Trociuk mówi o swojej pracy – Jest to wierna służba dla utalentowanej młodzieży.

INSTYTUCJA:

Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi, którego „teatrem” działań jest przede wszystkim Skansen Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi, który istnieje od 1985 r. De facto pieczę nad nim sprawują Alina i Tadeusz Karabowiczowie, pomysłodawcy i założyciele Skansenu. Największym wydarzeniem jest coroczny lipcowy Jarmark Holeński, który gromadzi setki wystawców, artystów i sprzedawców oraz tysiące turystów i kupujących.

FIRMA:

Handbud Pana Wiesława Blicharskiego z Włodawy – Początki firmy „Handbud” sięgają czerwca 1993 roku, kiedy to dwuosobowa firma została zarejestrowana. Po dwóch latach prężnej działalności firma rozrosła się na tyle, że była znana we Włodawie i okolicy. Rokiem przełomowym był 1998, w którym rozszerzono asortyment o stolarkę i wyroby pcv, a w 2000 r. dodano produkcję kostki brukowej. Obecnie firma współpracuje z bardzo wieloma inwestorami, buduje bądź adaptuje szereg obiektów.

Laureaci Wschody 2016

 w kategorii:

OSOBA:

prof. Stanisław Baj – urodził się we wsi Dołhobrody koło Włodawy. To właśnie tutaj, w małej nadbużańskiej miejscowości odnalazł tematykę dla swojej twórczości. W latach 2004-2012 pełnił funkcję prorektora ds. Studenckich i Współpracy z Zagranicą, obecnie członek Senatu ASP kadencji 2016-2020. Równolegle z dydaktyczną pracą na ASP w latach 1996-2001 prowadził seminaria z rysunku i malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Artysta jest autorem ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą między innymi w: Niemczech, Grecji, Rosji, Kanadzie.

FIRMA:

Huta szkła w Dubecznie – Rok powstania Huty to 1872 r. Od początku swego istnienia jest to jeden z większych zakładów pracy w regionie. Zatrudnia około 400 osób. Do dzisiaj jest on największym pracodawcą w powiecie włodawskim. Produkcja głównie szkła stołowego trafia zarówno na rynek krajowy, jak i na eksport.

INSTYTUCJA:

Poleski Park Narodowy w Urszulinie – utworzony został 1 maja 1990 r. Podstawowym zadaniem PPN jest ochrona przyrody leżącej w obrębie Parku. Ponadto w PPN prowadzona i wspierana jest działalność naukowo-badawcza, edukacja ekologiczna, działalność wydawnicza oraz profesjonalna obsługa tysięcy turystów!