(W)SCHODY POWIATU WŁODAWSKIEGO
Honorowy Tytuł przyznawany osobie, instytucji oraz firmie, które w ubiegłym roku wniosły największy wkład w promocję i rozwój powiatu.
w kategorii:
OSOBA:
Elżbieta Marczuk, wybitna pediatra i neonatolog, której wieloletnia praca i oddanie pacjentom stały się inspiracją dla wielu pokoleń lekarzy. E. Marczuk jest lekarzem o niespożytej energii, wyjątkowej kompetencji i wspaniałym podejściu do pacjenta, zwłaszcza do dzieci. Pracuje praktycznie 24 godziny na dobę, a szpital traktuje nie tyle jako drugi dom, co tak naprawdę jako dom pierwszy. Jest jednocześnie bardzo wysoko oceniana przez wszystkie dyrekcje oraz cały personel medyczny i niemedyczny SPZOZ. Obecnie pracuje jako lekarz poradni lekarza rodzinnego, wcześniej była ordynatorem oddziału noworodkowego aż do zamknięcia tego oddziału.
FIRMA:
PPHU Gramar sp. z o.o., rodzinna firma specjalizująca się w uboju trzody chlewnej i bydła, rozbiorze mięsa oraz produkcji wędlin i wyrobów garmażeryjnych.
Przedsiębiorstwo powstało w 1989 r. we Włodawie. Jest to firma, która rozwinęła się na bazie firmy rodzinnej. Zajmuje się przede wszystkim skupem i ubojem zwierząt rzeźnych. W 1999 r. właściciel Krzysztof Łojewski zdecydował o zakupie rzeźni PSS we Włodawie i dostosowaniu jej do wymogów weterynaryjnych obowiązujących w UE. W 2001 r. inwestycja została zakończona i oddana do użytku. Obecnie na firmę składa się ubojnia oraz zakład przetwórstwa mięsnego. Jest to przedsiębiorstwo, które ma ponad tysiąc kontrahentów również poza granicami kraju. Wiosną 2018 r. doszło do tragicznego pożaru ubojni należącej do Gramaru. Firma bardzo szybko się podniosła z tego dramatu i wróciła z jeszcze większą siłą na rynki krajowe i zagraniczne. W roku 2023 odszedł Pan Krzysztof Łojewski, założyciel firmy, po nim ster rządów w firmie przejęła cała rodzina.
INSTYTUCJA:
19. Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej, której działalność na rzecz bezpieczeństwa i społeczności lokalnej zasługuje na najwyższe uznanie. 19. NBOT od momentu swojego powstania w 2022 roku dynamicznie rozwija współpracę z powiatem włodawskim, co czyni ją godnym kandydatem do wyróżnienia w kategorii „Instytucja”. Jednym z kluczowych elementów obecności brygady w regionie jest Baza Kwaterunkowo-Szkoleniowa w Woli Uhruskiej, która stanowi istotne zaplecze szkoleniowe i logistyczne. Dzięki niej żołnierze mogą doskonalić swoje umiejętności, jednocześnie umacniając więzi z lokalnym środowiskiem. Równolegle trwają rozmowy dotyczące dalszego rozwoju baz brygady w powiecie włodawskim, co potwierdza jej długofalowe zaangażowanie w regionie. Inwestycje te mogą znacząco wpłynąć na wzmocnienie infrastruktury wojskowej oraz zwiększenie bezpieczeństwa wschodnich terenów kraju.
Kapituła przyznała także wyróżnienia. W kategorii osoba doceniono Wojciecha Mycia, międzynarodowego sędziego piłkarskiego, oraz Michała Mitruta, komentatora sportowego, których profesjonalizm i pasja przyczyniają się do popularyzacji sportu na najwyższym poziomie. Wyróżnienia w kategorii firma otrzymali FTU Transmar Stanisław Marciniec oraz NoTiller Paweł Pietrzak, przedsiębiorstwa, które poprzez innowacyjne podejście i dynamiczny rozwój wzmacniają lokalną gospodarkę. W kategorii instytucja wyróżniono Stowarzyszenie Renovabis oraz DPS Senior w Różance, organizacje, które swoją działalnością wspierają osoby potrzebujące i aktywnie angażują się w życie społeczne powiatu.
w kategorii:
OSOBA
Tomasz Rysio to legenda włodawskiego sportu, człowiek o wielkim sercu. Zaczynał w młodzieńczych latach jako lekkoatleta, późniejsza fascynacja do motocykli przerodziła się z zacięte walki na torach. Startował w kraju i za granicą. Po zakończeniu kariery w Supermoto, Tomasz powrócił do szkolnej pasji – lekkoatletyki. Od kilku lat staje na najwyższych stopniach podium, godnie reprezentując powiat włodawski. W ub.r. podczas Lekkoatletycznych Mistrzów Świata we Włoszech zdobył dwa medale – złoty i brązowy. Jest aktualnym podwójnym Mistrzem Polski Masters M35 w skoku wzwyż i w skoku w dal.
INSTYTUCJA
Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości we Włodawie obchodził w ub.r. roku 100-lecie istnienia. Zrzeszone w Cechu zakłady zatrudniają ponad 500 pracowników. Włodawski Cech należy do najbardziej aktywnych i licznych związków tego typu. Cech prowadzi działalność charytatywną, wspiera organizacje pozarządowe i prowadzi działania zgodne z zasadami etyki w biznesie. Przedstawiciele Cechu współpracują ze swoimi przyjaciółmi z Ukrainy. Cech jest honorowany licznymi odznaczeniami i wyróżnieniami, w tym odznaką „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”. Promocja Włodawy i powiatu włodawskiego należy od najważniejszych zadań Cechu.
FIRMA
Agromarina Sp. z. o.o. jest gospodarstwem rolnym specjalizującym się w produkcji mleka. Działalność prowadzi na terenie dwóch gmin: gminy Hańsk i Urszulin. Rozpoczynając działalność w 2001 roku spółka zakupiła stado podstawowe liczące 80 sztuk krów i zarudniła 15 pracowników. W 2002 roku została wybudowana hala udojowa typu rybia ość z 32 stanowiskami udojowymi w miejscowości Kulczyn. Obecnie zatrudnionych jest 44 pracowników, którym spółka zapewnia nowoczesne i bezpieczne miejsca pracy oraz pozwala na rozwój zawodowy. Produkcja mleka kształtuje się na poziomie 24 000 litrów dziennie. W ciągu 16 lat prowadzonej działalności gospodarstwo otrzymało liczne nagrody i wyróżnienia. Agromarina funduje stypendia dla uzdolnionej młodzieży z gminy Hańsk.
w kategorii:
OSOBA
Profesor Józef Fert choć urodził się nad Nidą, to jednak nad Bugiem zostawił swoje serce. Studiował filologie polska na KUL i UMCS. Przed 20 lat od 1970 do 1990 r. pracował jako nauczyciel j. polskiego w we włodawskim liceum. Działacz „Solidarności”. Internowany w więzieniach we Włodawie i w Chełmie. Wybitny znawca twórczości Cypriana Kamila Norwida. W 2006 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za swoją twórczość i działalność akademicką. W 1989 r. wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Włodawy.
INSTYTUCJA
Nadleśnictwo Sobibór powstało w 1920 roku. Prowadzi stałą działalność proekologiczną. Nadleśnictwo zarządza lasami o pow. 22,5 tys. hektarów. W zakresie edukacji leśnej korzysta z lekcji terenowych, akcji ogólnopolskich, organizuje różne konkursy. Nadleśnictwo wspiera finansowo liczne cenne inicjatywy tak patriotyczne, jak i społeczne. W 2022 r. powiat włodawski otrzymał ponad 2,5 mln zł dofinasowania na przebudowę drogi w Kosyniu. A także mniejsze kwoty na utrzymanie dróg gminnych.
FIRMA
Auto-West (ECPS Group) powstała z inicjatywy małżeństwa – Renaty i Mariusza Pastryków. Dzięki ich doświadczonej załodze (zatrudniającej ponad 50 wykwalifikowanych pracowników), ich wiedzy i umiejętnościom w zakresie naprawy oraz sprzedaży nowych i używanych części samochodowych do aut egzotycznych stworzyli grupę zadowolonych klientów, którą stale powiększają. Na przestrzeni lat opracowali technologię napraw aut marek: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Aston Martin, Bentley.
w kategorii:
OSOBA
Jan Pawłowski
Pan Jan urodził się w Lucie koło Włodawy. Jest rzeźbiarzem samoukiem. Od ponad 45 lat realizuje swoją pasję tworząc w drewnie rzeźby religijne, cykle wiejskich grajków, motywy diabła, ludzi pracujących na wsi, a zwłaszcza rozpoczęte w 1996 r. cykle żydowskie.
Wystawy i plenery rzeźbiarskie w kraju i za granicą nie są dla Pana Jana obce. Jego prace znajdują się bowiem w licznych kolekcjach, zarówno publicznych jak i prywatnych na całym świecie; eksponowane są również w wielu muzeach i instytucjach kulturalnych. Jan Pawłowski jest laureatem licznych konkursów, podczas których został uhonorowany rozmaitymi nagrodami.
INSTYTUCJA:
CENTRUM RELIGIJNO-ZABYTKOWE w Hannie
Ten wyjątkowy kompleks zabytkowy to perełka nie tylko naszego regionu, ale całego kraju.
W ramach unijnego projektu realizowanego przez gminę Hanna we współpracy z miejscową parafią, wyremontowany został XVIII-wieczny drewniany kościół parafialny, w którym możemy podziwiać wyjątkowe polichromie ścienne i sufitowe, pięć ozdobnych ołtarzy barokowych, a w ołtarzu głównym cudowny obraz Matki Bożej Hanneńskiej. Odnowiona została również dzwonnica, budynek dawnej plebanii z przeznaczeniem na miejsce spotkań wielu kultur i religii oraz budynek starej carskiej szkoły z przeznaczeniem na galerię artystyczną oraz muzeum gospodarstwa domowego.
FIRMA:
PUH Energetyk Sp.j. Franciszek Brzozowski, Józef Kędzierawski
Jest to przedsiębiorstwo z 25-letnią tradycją. Przedsiębiorstwo, które zaczynało od jednego dźwigu i dostawczego żuka. Dziś, jako jedyne w regionie specjalizuje się w budowie, przebudowie oraz projektowaniu sieci elektroenergetycznych i instalacji elektrycznych, oświetlenia ulicznego, drogowego, parkowego i instalacji fotowoltaicznych.
W 2018 roku w Olsztynie przedsiębiorstwo otrzymało wyróżnienie jako najdynamiczniej rozwijająca się firma w programie CORAB PARTNER w zakresie instalacji fotowoltaicznych.
Spółka posiada Certyfikat Uczciwości – jako rzetelna firma działająca w sposób uczciwy, z najwyższą dbałością o jakość świadczonych produktów i usług.
Ponadto wyspecjalizowana kadra przygotowuje chętnych do zawodu elektryka, prowadzi też działalność szkoleniową i egzaminacyjną w zakresie przygotowania do uzyskania świadectwa kwalifikacyjnego uprawniającego do zajmowania się eksploatacją urządzeń energetycznych, wydawanych przez Towarzystwo Gospodarki Energetycznej w Lublinie.
w kategorii:
OSOBA:
Agnieszka Smolińska
jest jedyną mieszkanką powiatu włodawskiego i jedną z niewielu kobiet w Polsce, które startują w Enduro – wyczynowych rajdach motocyklowych. Jest członkiem Włodawskiego Motorowego Klubu Sportowego.
W sierpniu 2012 roku wystartowała pierwszy raz w zawodach w Malechowie. Od tamtej pory jeździ wyczynowo. Dwa lata później odniosła pierwszy sukces. W klasyfikacji generalnej kobiet Pucharu Polski w Enduro zajęła trzecie miejsce. Przez kolejne dwa lata kończyła sezon na drugiej pozycji. Natomiast w 2017 r. zdobyła upragniony Puchar Polski. Po roku (w grudniu 2018) powtórzyła ten sukces. Oprócz tego wywalczyła drużynowo brązowy medal podczas Mistrzostw Europy.
INSTYTUCJA:
Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie
to powiatowa instytucja kultury doskonale promująca nie tylko region, ale również całe województwo. Siedzibą Muzeum jest zabytkowy, a także unikalny w całej Europie kompleks budynków po dawnej gminie żydowskiej. Tworzą go: Wielka Synagoga, Mała Synagoga, a także Dom Pokahalny.
Sztandarowym przedsięwzięciem w sferze działalności włodawskiego Muzeum jest niezwykły Festiwal Trzech Kultur. Od niemal 21 lat jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym nie tylko Lubelszczyzny, ale i całej Polski. Oferta programowa Muzeum dociera do szerokiej publiczności, a prezentowane w ciągu czterech dni – przez gwiazdy największego formatu – spektakle teatralne, koncerty, recitale, wystawy, warsztaty czy filmy ogląda co roku kilkadziesiąt tysięcy osób.
FIRMA:
Hotel Drob w Urszulinie to trzygwiazdkowy obiekt położony w Urszulinie w sercu Poleskiego Parku Narodowego. Hotel sprosta wymaganiom najbardziej wymagających klientów, m.in. z uwagi na bardzo wysoki poziom usług tam oferowanych. Właściciele – Państwo Maria i Ryszard Drobowie, pomimo tego, że otworzyli hotel w 2006 r., cały czas rozwijają działalność. Modernizują i rozbudowują obiekt, zatrudniają coraz więcej osób, zapewniając pracownikom szkolenia na najwyższym poziomie, z m.in. Kurtem Schellerem – kucharzem światowej sławy, tworząc tym samym prawdziwą markę hotelu. Hotel Drob jest idealnym miejscem zarówno dla osób chcących wypocząć, jak i dla tych, którzy aktywnie chcą spędzić czas.
w kategorii:
OSOBA:
prof. Mirosław Trociuk – jest nauczycielem fizyki i astronomii w Zespole Szkól Zawodowych nr 1 i II LO we Włodawie. Ten doskonały pedagog w 2013 r. został wyróżniony unikatowym tytułem Profesora Oświaty nadawanym przez Ministra Edukacji Narodowej tylko wyjątkowo wybitnym nauczycielom. Stworzył i od ponad 20 lat prowadzi Szkolne Koło Astronomiczne „Pulsar”. Zorganizował dziesiątki, jeśli nie setki spotkań uczniów z naukowcami. Wychował blisko 200 laureatów i finalistów olimpiad. Jego uczniowie w 2010 r. jako pierwsi i jedyni w Polsce zbudowali w warunkach szkolnych radioteleskop słoneczny. M. Trociuk mówi o swojej pracy – Jest to wierna służba dla utalentowanej młodzieży.
INSTYTUCJA:
Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi, którego „teatrem” działań jest przede wszystkim Skansen Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi, który istnieje od 1985 r. De facto pieczę nad nim sprawują Alina i Tadeusz Karabowiczowie, pomysłodawcy i założyciele Skansenu. Największym wydarzeniem jest coroczny lipcowy Jarmark Holeński, który gromadzi setki wystawców, artystów i sprzedawców oraz tysiące turystów i kupujących.
FIRMA:
Handbud Pana Wiesława Blicharskiego z Włodawy – Początki firmy „Handbud” sięgają czerwca 1993 roku, kiedy to dwuosobowa firma została zarejestrowana. Po dwóch latach prężnej działalności firma rozrosła się na tyle, że była znana we Włodawie i okolicy. Rokiem przełomowym był 1998, w którym rozszerzono asortyment o stolarkę i wyroby pcv, a w 2000 r. dodano produkcję kostki brukowej. Obecnie firma współpracuje z bardzo wieloma inwestorami, buduje bądź adaptuje szereg obiektów.
w kategorii:
OSOBA:
prof. Stanisław Baj – urodził się we wsi Dołhobrody koło Włodawy. To właśnie tutaj, w małej nadbużańskiej miejscowości odnalazł tematykę dla swojej twórczości. W latach 2004-2012 pełnił funkcję prorektora ds. Studenckich i Współpracy z Zagranicą, obecnie członek Senatu ASP kadencji 2016-2020. Równolegle z dydaktyczną pracą na ASP w latach 1996-2001 prowadził seminaria z rysunku i malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Artysta jest autorem ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą między innymi w: Niemczech, Grecji, Rosji, Kanadzie.
FIRMA:
Huta szkła w Dubecznie – Rok powstania Huty to 1872 r. Od początku swego istnienia jest to jeden z większych zakładów pracy w regionie. Zatrudnia około 400 osób. Do dzisiaj jest on największym pracodawcą w powiecie włodawskim. Produkcja głównie szkła stołowego trafia zarówno na rynek krajowy, jak i na eksport.
INSTYTUCJA:
Poleski Park Narodowy w Urszulinie – utworzony został 1 maja 1990 r. Podstawowym zadaniem PPN jest ochrona przyrody leżącej w obrębie Parku. Ponadto w PPN prowadzona i wspierana jest działalność naukowo-badawcza, edukacja ekologiczna, działalność wydawnicza oraz profesjonalna obsługa tysięcy turystów!