Rocznicowe uroczystości w Adampolu w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej WP oraz Kompanii Honorowej rozpoczęły się od polowej mszy świętej przy pomniku żołnierzy Armii Krajowej w Adampolu poległych w bitwie pod Wyrykami stoczonej w maju 1944 r.

Tuż po godz. 11 uczestnicy wysłuchali uroczystego Apelu Poległych, wystąpień gości, a następnie złożono kwiaty i wiązanki pod pomnikiem poległych żołnierzy AK. Wśród wielu mówców nie zabrakło m.in. uczestnika bitwy pod Wyrykami – kpt. Edmunda Brożka (98 lat, rocznik 1926), głównego organizatora obchodów – dyrektor szkoły w Wyrykach Marzeny Trociuk, przedstawiciela marszałka województwa, starosty włodawskiego, służb. Z parlamentarzystów obecny był jedynie poseł Dariusz Stefaniuk.

Jako jeden z pierwszych głos zabrał starosta włodawski Mariusz Zańko, który powiedział m.in. –  Bitwa pod Wyrykami, której obchodzimy teraz 80. rocznicę, zapisała się w pamięci nie tylko mieszkańców Adampola i powiatu włodawskiego, ale miała znaczenie dla całego narodu polskiego walczącego z hitlerowskim okupantem o godność i wolność. Pamiętając o bohaterach tamtych dni, którzy oddali życie za Wolną Polskę, pragnę podkreślić rolę naszej współpracy ze środowiskami kombatanckimi. Państwa chlubna przeszłość zasługuje ze wszech miar na uznanie i szacunek. Powiat Włodawski jest dumny z tego powodu, że tak zacne środowisko aktywnie działa na rzecz dobra publicznego.

Miłym akcentem był liczny udział dzieci i młodzieży, którzy zaprezentowali krótki spektakl słowno-muzyczny nawiązujący do bitwy przed 80. laty. Całość imprezy zwieńczył żołnierski bigos i coś słodkiego przygotowanego przez uczniów.

Warto dodać, że 6 czerwca w uroczystościach pod pomnikiem żołnierzy 7. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej w Adampolu udział wzięli także żołnierze 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Chełmie. Udział chełmskich żołnierzy był szeroko i bardzo przychylnie komentowany – tak przez uczestników uroczystości, jak i licznych komentatorów w internecie. – Udział żołnierzy Wojska Polskiego to zawsze święto dla tych miejsc, w których to wojsko uświetnia uroczystości. Zwłaszcza w dzisiejszych trudnych czasach jest to godne podkreślenia, gdy polscy żołnierze giną na granicy – mówi Mariusz Zańko, starosta włodawski.

Kompanię honorową w Adampolu wystawił 191 batalion obrony pogranicza w Woli Uhruskiej.