(2 lutego) Podczas uroczystej gali w hotelu „Drob” Urszulinie rozstrzygnięto prestiżowy konkurs do tytułu „(W)schody Powiatu Włodawskiego”. Podczas szóstej już edycji powiatowych „Oscarów” (po 2-letniej przerwie spowodowanej pandemią i stanem wyjątkowym) laureatami zostali: w kategoriach:

Osoba – Tomasz Rysio,

Firma – Agromarina z Kulczyna,

Instytucja – Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości we Włodawie.

Wśród nominowanych było 12 podmiotów: po trzy w kategorii osoba i firma oraz 6 w kategorii instytucja. Laureatów wyłoniła Kapituła złożona z redaktorów lokalnych gazet, samorządowców i przedsiębiorców.

To już szósta gala, podczas której w szczególny sposób dziękujemy tym wszystkim, którzy rozsławiają piękną ziemię włodawską – mówił na wstępie pomysłodawca (W)schodów Andrzej Romańczuk. – O tym, że był to dobry pomysł świadczy chociażby fakt, że miejsc na sali zabrakło dla wszystkich chętnych. Co mnie jednak najbardziej cieszy to fakt, że udało nam się powoli stworzyć markę; markę, która już wychodzi daleko poza nasz powiat i województwo. To, że ktoś został laureatem (W)schodów jest powodem do szczególnej dumy i atencji. A wbrew pozorom takich anonimowych ludzi, instytucji i firm, które robią ogrom dobrej roboty jest u nas bardzo wielu. My tylko staramy się je wydobyć i oddać im należny nasz szacunek. Właśnie poprzez te symboliczne statuetki. I naprawdę należy im się nasze zainteresowanie oraz wdzięczność za to, co dla nas robią. Warto dodać, że tegoroczni laureaci są wyjątkowi pod każdym względem.

W podobnym tonie wypowiadał się starosta włodawski – Adam Panasiuk. Zachwytu nad imprezą nie krył z kolei wicemarszałek Senatu – Michał Kamiński, który przyrównał włodawską galę do najważniejszych i najpiękniejszych imprez, w jakich brał udział.

Sala hotelu Drob zapełniona była tego wieczoru gośćmi nie tylko z powiatu, ale i województwa. Wśród tych specjalnych, poza nominowanymi, był m.in. wicemarszałek senatu Machał Kamiński i wicewojewoda lubelski Andrzej Maj oraz liczni samorządowcy i jeszcze liczniejsi lokalni przedsiębiorcy. Bogatą oprawę gali podkreślał specjalnie na tę okazję przygotowany film o nominowanych oraz występ artystyczny.

Zarówno nominowani, jak i sami laureaci oraz licznie zaproszeni goście byli pod wielkim wrażeniem rozmachu oraz perfekcyjnego przygotowania imprezy. Jak podkreślali uczestnicy – wysoki poziom artystyczny i przygotowania imprezy jest coraz wyższy, a profesjonalizmu mogą pozazdrościć inni organizatorzy.

 

Nominowani do (W)schodów

Osoba:

– Alicja Nowosad

– Alan Struski

– Tomasz Rysio

Instytucja:

– Stowarzyszenie Renovabis z Włodawy

– Włodawskie Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu

– Kresowiak Zespół Pieśni i Tańca z Woli Uhruskiej

– Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku

– Bezpłatna Publiczna Szkoła Policealna „Edukacja” we Włodawie

– Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości we Włodawie

Firma:

– Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo Usługowe „GRAMAR”

– Bio-Energia Sp. z o.o. z Różanki.

– Agromarina Sp. z. o.o. z Kulczyna

Laureaci (W)schodów:

– Tomasz Rysio to legenda włodawskiego sportu, człowiek o wielkim sercu. Zaczynał w młodzieńczych latach jako lekkoatleta., późniejsza fascynacja do motocykli przerodziła się z zacięte walki na torach. Startował w kraju i za granicą. Po zakończeniu kariery w Supermoto, Tomasz powrócił do szkolnej pasji – lekkoatletyki. Od kilku lat staje na najwyższych stopniach podium, godnie reprezentując powiat włodawski. W ub.r. podczas Lekkoatletycznych Mistrzów Świata we Włoszech zdobył dwa medale – złoty i brązowy. Jest aktualnym podwójnym Mistrzem Polski Masters M35 w skoku wzwyż i w skoku w dal.

– Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości we Włodawie obchodził w ub.r. roku 100-lecie istnienia. Zrzeszone w Cechu zakłady zatrudniają ponad 500 pracowników. Włodawski Cech należy do najbardziej aktywnych i licznych związków tego typu. Cech prowadzi działalność charytatywną, wspiera organizacje pozarządowe i prowadzi działania zgodne z zasadami etyki w biznesie. Przedstawiciele Cechu współpracują ze swoimi przyjaciółmi z Ukrainy. Cech jest honorowany licznymi odznaczeniami i wyróżnieniami, w tym odznaką „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”. Promocja Włodawy i powiatu włodawskiego należy od najważniejszych zadań Cechu.

– Agromarina Sp. z. o.o. jest gospodarstwem rolnym specjalizującym się w produkcji mleka. Działalność prowadzi na terenie dwóch gmin: gminy Hańsk i Urszulin. Rozpoczynając działalność w 2001 roku spółka zakupiła stado podstawowe liczące 80 sztuk krów i zarudniła 15 pracowników. W 2002 roku została wybudowana hala udojowa typu rybia ość z 32 stanowiskami udojowymi w miejscowości Kulczyn. Obecnie zatrudnionych jest 44 pracowników, którym spółka zapewnia nowoczesne i bezpieczne miejsca pracy oraz pozwala na rozwój zawodowy. Produkcja mleka kształtuje się na poziomie 24 000 litrów dziennie. W ciągu 16 lat prowadzonej działalności gospodarstwo otrzymało liczne nagrody i wyróżnienia. Agromarina funduje stypendia dla uzdolnionej młodzieży z gminy Hańsk.