Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie przy współpracy Starostw Powiatowych oraz Domów Kultury organizuje kolejny Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych.
Eliminacje powiatowe odbędą się 24 kwietnia w sali Kina Włodawskiego Domu Kultury o godzinie 10:00.
FESTIWAL ORGANIZOWANY JEST POD PATRONATEM
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałka Województwa Lubelskiego
ORGANIZATOR FESTIWALU
Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie
WSPÓŁORGANIZATORZY
Burmistrz Miasta Kazimierz Dolny
Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki
CELEM FESTIWALU
jest przegląd, ochrona i dokumentacja tradycji autentycznego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego, a także popularyzacja i ożywianie tych tradycji w społeczeństwie.
Festiwal ma charakter konkursu.
UCZESTNICY
W konkursie mogą wziąć udział:
– kapele ludowe, których skład i repertuar winien być zgodny z tradycyjnymi wzorami danego regionu; bez udziału solistów-śpiewaków, (wyjątkowo w bieżącej edycji, dla regionu świętokrzyskiego dopuszcza się zamianę harmonii na akordeon jako trzeciego instrumentu w kapeli, pod warunkiem zachowania tradycyjnego stylu i sposobu gry),
– soliści-instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach, jak: skrzypce, złóbcoki, mazanki, cymbały, dudy, gajdy, kozioł, trombita, ligawka, bazuna, heligonka, harmonia (z wyłączeniem akordeonu), różnego rodzaju fujarki, piszczałki, a także inne, tradycyjne instrumenty i narzędzia muzyczne,
– soliści-śpiewacy bez równoczesnego towarzyszenia instrumentalnego (z wyłączeniem liry korbowej dla pieśni epicko-dziadowskich)
– zespoły śpiewacze bez towarzyszenia instrumentalnego.
Ze względu na zanikanie niektórych gatunków folkloru zachęca się solistów i zespoły śpiewacze do szerszego uwzględnienia w repertuarze pieśni obrzędowych np.: okresu Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Wielkanocy, sobótkowych, żniwnych, dożynkowych, weselnych, chrzcinowych, a także pieśni cyklu powszechnego, w tym: pieśni o tematyce miłosnej i zalotnej, rodzinnej, pieśni komicznych, pasterskich, rekruckich i ballad.
Sugeruje się by w programie występu znalazły się pieśni zróżnicowane gatunkowo i tematycznie.
W ramach konkursu kapele i instrumentaliści wykonują cztery utwory, śpiewacy i zespoły śpiewacze po trzy krótsze lub dwa dłuższe utwory, ale tak dobrane, aby cały występ trwał nie dłużej niż 10 minut.
Konkurs „mistrz i uczeń”
to prezentacja przez dzieci i młodzież tradycji instrumentalnych i wokalnych bezpośrednio przejętych od swoich mistrzów (instrumentalistów, śpiewaków ludowych). Celem konkursu jest zachęcanie dzieci i młodzieży do kontynuacji muzykowania i śpiewania zgodnego z tradycją regionu.
W ramach konkursu „uczniowie” wykonują po dwa utwory (kapele i soliści-instrumentaliści).
Soliści-śpiewacy i grupy śpiewacze wykonują również po dwa utwory.
Jeżeli mistrzyni-śpiewaczka prezentuje więcej niż jednego ucznia, prosimy traktować tych uczniów jako grupę śpiewaczą. Każda pozycja prezentowanego repertuaru powinna być rozpoczęta przez mistrza i samodzielnie kontynuowana przez ucznia (grupę).
Jest to konkurs dla ucznia, a nie mistrza. Mistrz-instrumentalista może zaprezentować dwóch uczniów (lub dwie pary). Kryteria oceny są takie same jak w konkursie głównym.
Wszystkie prezentacje konkursowe oceniać będzie Jury powołane przez organizatora Festiwalu.
Jury ocenia typowość repertuaru – jego zgodność z tradycją danego regionu, charakterystyczny sposób i styl wykonania, cechy gwarowe pieśni oraz poziom artystyczny prezentacji.
Decyzje jury są ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu.
Laureatom Festiwalu przyznane będą nagrody finansowe w wysokości zależnej od posiadanych środków finansowych.
Organizatorzy i Jury zachęcają do występowania w stroju ludowym w czasie prezentacji konkursowych, jak również w czasie całego pobytu na Festiwalu. Podkreślamy, że konieczne jest zachowanie zgodności stroju z tradycją regionu. Przy braku tradycyjnych strojów możliwe jest występowanie na estradzie w zwyczajnym (odświętnym) ubraniu.
Uczestnicy Festiwalu zobowiązani są także do innych niż konkursowe występów w miejscu i w czasie wskazanym przez organizatorów.
Nagrodzeni obowiązani są również do udziału w koncercie laureatów i wykonania nagrodzonego repertuaru.