Już w najbliższy piątek (18 września) rozpoczyna się największe kulturalne tegoroczne wydarzenie Lubelszczyzny – XXI Festiwal Trzech Kultur we Włodawie.
Festiwal Trzech Kultur we Włodawie – zainicjowany w 1995 roku – to pierwsze tego typu wydarzenie kulturalne w Polsce. To również niezwykła impreza łącząca przeszłość naszego małego, kresowego miasteczka z jego teraźniejszością. Poprzez wydarzenie włodawskie muzeum realizuje ekumeniczny program ochrony, edukacji i promocji miejscowej tradycji pogranicza kultur, tolerancji i koegzystencji wyznawców prawosławia, judaizmu, katolicyzmu i protestantyzmu – twórców dziejów Włodawy.
– Festiwal ma swoją oryginalną specyfikę – mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum – Zespołu Synagogalnego we Włodawie, głównego organizatora festiwalu. – O jego wyjątkowości decyduje wielokulturowy charakter samej imprezy. Niezmienny od lat (w tym roku odbędzie się jego XXI edycja) jest układ merytoryczny festiwalu. Piątek – to dzień poświęcony tradycji kultury żydowskiej, sobota – prawosławnej, niedziela – katolickiej. Taki układ powoduje, że prezentacja kultur staje się bardziej czytelna. W czasie trzech dni zacierają się różnice, trwa dialog kultur, który łączy, fascynuje, inspiruje. To czas, gdy odbywają się koncerty i przedstawienia z udziałem gwiazd największego formatu oraz liczne wystawy. Dopełnieniem „trzech dni z gwiazdami” są działania edukacji kulturalnej w postaci warsztatów, wykładów i spotkań teatralnych. Tworząc program pamiętamy, by wszystkim dostarczyć licznych atrakcji. By śmiechu, łez, emocji i wzruszeń było co niemiara.
Tegoroczny FTK odbędzie się w dniach 18-20 września.
Szczegółowy program na plakacie.