23 lipca br. tłumy turystów z całej Polski i mieszkańców całego regionu lubelskiego odwiedziło skąpany w słońcu skansen w Holi. A to za sprawą wyjątkowości Jarmarku Holeńskiego tradycyjnie bogatego w atrakcyjny program wydarzeń towarzyszących – tworzących wspólnie niepowtarzalną całość.

Jarmark w holeńskim skansenie rozpoczął się o godz. 9 i trwał do późnych godzin wieczornych. Jak zwykle było całe zatrzęsienie wystawców, których łącznie zjawiło się ok. dwustu. Tysiące przybywających mogło znaleźć m.in. wyroby garncarskie, kowalskie, drewniane, wiklinowe, potrawy regionalne, miody i wyroby z wosku, obrazy, porcelanę, czy także starocie.

Jarmark jest ściśle związany z uroczystościami prawosławnymi w holeńskiej cerkwi. Dlatego też w zabytkowej świątyni, pochodzącej z początku XVIII wieku, o godz. 10.00 rozpoczęło się prawie 3-godzinne nabożeństwo ku czci Świętego Antoniego Pieczerskiego, które zakończyło się uroczystą procesją.

Po godz. 13. oficjalnie otwarto Jarmark Holeński. Jako pierwszy głos zabrał obecny rokrocznie Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski Abel, a następnie Tadeusz Karabowicz – członek Towarzystwa Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi. Z kolei gospodarz wydarzenia – starosta włodawski Andrzej Romańczuk podkreślał jak cudowną i niepowtarzalną marką jest Jarmark Holeński dla całej Polski i naszego regionu lubelskiego. Podziękował także wszystkim za zaangażowanie w organizację tego przedsięwzięcia. Podczas otwarcia nie zabrakło przedstawicieli narodu – posłów na sejm RP: Marcina Duszka i Moniki Pawłowskiej, a także Zdzisława Szweda – Członka Zarządu Województwa Lubelskiego.

Kiermasz uświetniły występy artystyczne. Na scenie pojawiły się zespoły ludowe, a chwilę później miały miejsce warsztaty śpiewu tradycyjnego, które poprowadziły członkinie zespołu Z Lasu. Wieczorem zespół ten wraz z uczestnikami zajęć wystąpił razem na scenie przed publicznością. Całość zwieńczył koncert grupy GrandMother Jazz oraz potańcówka z Włodawską Orkiestrą Taneczną.

Jarmark Holeński to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w powiecie włodawskim. A to wszystko dzięki udanej współpracy Fundacji Wrota Europy , powiatu włodawskiego z Prawosławną Diecezją Lubelsko-Chełmską, gminą Stary Brus oraz Towarzystwem Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlaska w Holi.

Wielkie podziękowania należą się partnerom wydarzenia: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”, Fundacja PGE, Grupa Azoty Puławy, Muzeum-Zespól Synagogalny we Włodawie, Zarząd Dróg Powiatowych we Włodawie, Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” z Lublina, Greenland technologia em.

Patronat medialny: TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Dziennik Wschodni, Gazeta Wyborcza, Nowy Tydzień, Super Tydzień, Radio Bon Ton, Katolickie Radio Podlasie.

#powiatwlodawski #jarmarkholenski #lubelskie #lubelskiesmakujzycie #kieruneklubelskie

Fot. Powiat Włodawski, gmina Stary Brus