Adampol

Adampol to kryjąca się wśród lasu niewielka osada w powiecie włodawskim. Znajduje się w niej Pałacyk Zamoyskich zbudowany w latach 1923-1928 według projektu Jana Koszczyc-Witkiewicza. 13 lutego 1946 r. zespół pałacowy i teren go otaczający został przekazany dla potrzeb sanatorium przeciwgruźliczego, które istnieje do dzisiaj. W dniach 27-30 IX 1939 roku w pałacu mieściła się kwatera generała dywizji Franciszka Kleeberga, dowódcy Grupy Operacyjnej „Polesie” – najdłużej walczącej formacji Wojska Polskiego w kampanii wrześniowej.

Horostyta

Ta leżąca w Gmina Wyryki miejscowość słynie przede wszystkim z drewnianej zabytkowej cerkwi pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Budowlę wzniesiono na przełomie XVIII i XIX wieku, a obecnie zakończono gruntowną renowację zabytku, która oprócz świątyni objęła dzwonnicę oraz teren wokół. Horostyta jest wyjątkowa pod jeszcze jednym względem – większość jej mieszkańców jest wyznania prawosławnego i nawet dzisiaj starsi z nich porozumiewają się charakterystyczną gwarą, w której mieszają się wszystkie języki pogranicza. Tutaj początek bierze szlak rowerowy „Śladami Wschodniosłowiańskich tradycji cerkiewnych” ukazujący zabytkowe cerkwie na terenie Lubelszczyzny m.in. tę w Holi.

Lipówka

To niewielkie sołectwo gminy Wyryki leży u zbiegu kilku dróg, z których główną jest 818-tka. We wsi znajduje się leśniczówka Leśnictwa Lipówka i tartak. Nie jest to oczywiście zbieg okoliczności, bo dookoła rozciągają się lasy, a to właśnie z tej gałęzi gospodarki słynie cała gmina.

Lubień

Według legendy nazwa miejscowości wzięła się od obrazu Matki Boskiej przeniesionego tu z nieodległych Wyryk, która miała polubić tę wioskę. W pierwszej połowie XVII w. zbudowano tu cerkiew prawosławną. Dzisiaj nie ma po niej śladu, jest za to kościół parafialny pw. św. Mikołaja. Śladu nie ma również po wiatraku, jest za to stary budynek młyna z cegły, ale i on od wielu lat jest opuszczony. Jeszcze kilka lat temu między Lubieniem a Wyrykami planowano budowę największej farmy wiatrowej po tej stronie Wisły, ale ostatecznie nic z nich nie wyszło.

Wyryki

Składająca się z ciągu trzech sołectw: Wyryki Adampol, Wyryki Wola i Wyryki Połód miejscowość ciągnie się wzdłuż drogi 818. Bogactwem tej wsi są piękne lasy i architektura, głównie drewniana, ale też z tzw. murem pruskim. Mało jest już miejsc, gdzie można podziwiać pięknie zdobione okiennice, przyczółki, ościeżnice, ganki, czy wykończenia dachów.

Zahajki

Ta cicha i spokojna wieś w Gmina Wyryki jest położona wzdłuż dwóch dróg powiatowych. Jej mieszkańcy walczyli lub w inny sposób przeciwstawiali się Niemcom podczas II wojny światowej, za co w 1982 r. miejscowość otrzymała Krzyż Grunwaldu III Klasy.
Dzisiaj Zahajki są znane przede wszystkim ze zbiornika wodnego o tej samej nazwie, który przyciąga wielu amatorów wędkarstwa oraz ornitologów. Kto chce spędzić w Zahajkach więcej czasu, może zatrzymać się w gospodarstwie agroturystycznym Zielona Chata.