Zima to okres wzmożonych zachorowań, m.in. na grypę i COVID-19.

Grypa to nie zwykłe przeziębienie – to groźna, ostra choroba zakaźna, która w postaci powikłań może w konsekwencji stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Starsze osoby mają niższą odporność, ciężej przechodzą grypę i Covid-19 może u nich dojść do zaostrzenia chorób przewlekłych oraz pojawić się wirusowe zapalenie płuc czy mięśnia sercowego jako powikłanie. Szczepienie zmniejsza to ryzyko.

Profilaktyka to nie tylko ochrona nas samych, ale również naszych bliskich oraz społeczności, w której żyjemy. Eksperci podkreślają, że istnieją konkretne kroki, które każdy z nas może podjąć, aby zminimalizować ryzyko zachorowania.

O tym, jakie są różnice między grypą a przeziębieniem i COVID-19; jak odróżnić objawy tych chorób oraz jakie mogą być powikłania przeczytasz w artykule Przeziębienie, grypa czy COVID-19? Jak to rozpoznać?otwiera się w nowej karcie.

Zapraszamy też do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie o objawach grypy, powikłaniach i profilaktyce mówią eksperci: dr nauk medycznych Michał Świerszcz, kierownik Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gliwicach oraz dr Paweł Mieszczański, zastępca dyrektora ds. medycznych SPZOZ Szpitala MSWiA w Katowicach im. Sierżanta Grzegorza Załogi.