(3 września) Tym razem w Hańsku odbyły się dożynki powiatu włodawskiego. Impreza była bardzo udana!

Dożynki rozpoczęła jak zwykle msza święta, po której korowód dożynkowy przeszedł na plac przy szkole w Hańsku. A tam nie brakowało ani przeróżnych stoisk, ani ludzi. Odwiedzającym i dziękującym za tegoroczny plon nie przeszkodziła nawet niepewna pogoda przeplatająca słońce z opadami deszczu. Ludzi było mnóstwo, oficjeli również, co dowodziło tylko tego, że impreza cieszyła się dużym powodzeniem.

Dożynki otworzyli gospodarze: starosta włodawski Andrzej Romańczuk i wójt gminy Hańsk Marek Kopieniak, którzy podzielili się chlebem z uczestnikami dożynek. W swoim krótkim przemówieniu starosta A. Romańczuk powiedział m.in. – Od wielu już lat jestem samorządowcem. Jednak przede wszystkim jestem rolnikiem i dobrze wiem, czym jest ciężka praca w gospodarstwie rolnym. Jestem dumny, że to właśnie na wsi, od rodziców nauczyłem się szacunku dla chleba i pracy. W naszym powiecie, tak jak w większości w kraju, przeważają nieduże gospodarstwa rodzinne. Niestety w tych gospodarstwach nie dzieje się dobrze. Czas dla polskiego rolnictwa jest marny. Sytuacja materialna polskiej wsi jest zła, a to jest bardzo poważny problem społeczny. Poszczególne rządy jakoś nie mogą temu zaradzić. Pomimo wielu obietnic, na polskiej wsi żyje się ciągle trudno i smutno.

Następnie na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły ludowe i obrzędowe, a gwiazdą wieczoru był Stefano Terazzino.

W trakcie dożynek ogłoszono wyniki 5 konkursów. W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy zwyciężyły panie z KGW Hańsk Kolonia, drugie miejsce zajęły Małgorzata Piórkowska i Grażyna Warda z gminy Wyryki, a trzecie  miejsce Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Hannie.

Z kolei najciekawsze stoisko dożynkowe przygotowały panie z KGW Wereszczynianki (gm. Urszulin), tuż za nimi znalazły się panie z KGW w Holi (gm. Stary Brus) i KGW Korolówka-Osada  (gm. Włodawa),

I miejsce za najlepszy chleb dożynkowy zajęło KGW Piaskowe Babeczki z Woli Uhruskiej (gm. Wola Uhruska), II była Elżbieta Klepacka z gminy Urszulin, a trzecia Aneta Zarczuk z gminy Wyryki.

Najlepszą potrawą regionalną przygotowało KGW w Janówce (gm. Hanna). Kolejne miejsca zajęły: KGW w Korolówce-Osadzie (gm. Włodawa) i KGW Osowianki (gm. Hańsk).

Nagrody za najlepszy napój regionalny otrzymali: Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej i Kresowianki  z Włodawy, KGW Brusowianki (gm. Stary Brus) i KGW Bubnowskie Baby (gm. Urszulin).