W piątek, 13 maja 2022 r. odbył się finał XXII Powiatowego Festiwalu Twórczości Dziecięcej „A ja przecież wam powiadam: Krasnoludki są na świecie! – w 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej ” zorganizowany we współpracy z Zarządem Powiatu we Włodawie, który ufundował nagrody laureatom oraz słodki poczęstunek dla uczestników wydarzenia, a także z Gminą Miejską Włodawa i Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich.

Wzorem lat poprzednich patronat nad finałem objął Starosta Włodawski Andrzej Romańczuk i Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek “Biblioteka – świat w jednym miejscu”.

Wybór lektury wiązał się z ustanowieniem przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. Tematem były losy bohaterów książki Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi” i ich przygody na terenie Włodawy i Powiatu Włodawskiego.

Ideą przewodnią konkursu jest promocja młodych talentów. Festiwal ma stanowić zachętę do dalszego tworzenia, poszerzania swojej wiedzy, doskonalenia umiejętności i prezentacji swoich dokonań w skromnych murach bibliotecznych, zgodnie z naszą ideą przewodnią: Słowo – Muzyka – Obraz.

Temat dwudziestej drugiej edycji realizował założenia konkursu, a zachęcając uczestników do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań spełniających w pełnym wymiarze zakres tegorocznej tematyki Festiwalu, wpływał na rozwój wyobraźni i kształtowanie potrzeb czytelniczych wśród młodych mieszkańców naszego regionu.

W bieżącej edycji festiwalu wzięło udział 121 uczestników z 12 placówek szkolnych i wychowawczych powiatu włodawskiego, którzy złożyli 123 prace – 43 literackie i 80 plastycznych.
Komisje konkursowe, w skład których wchodziły Panie: Agnieszka Jaroszyńska-Lao, Teresa Kubik i Władysława Wójcik – członkowie Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie postanowiły 31 prac nagrodzić (w tym 9 prac literackich i 22 prace plastyczne) oraz wyróżnić 12 prac plastycznych.

Więcej informacji: Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie – Finał XXII Powiatowego Festiwalu Twórczości Dziecięcej (mbpwlodawa.pl)

Źródło: MBP Włodawa