Hanna

Wedle legendy nazwa miejscowości wywodzi się od imienia Anny Jagiellonki, która przed wiekami podróżowała tędy na Ruś. Gdy zepsuł się jej powóz, została bardzo gościnnie przyjęta przez mieszkańców, więc w ramach podzięki pozwoliła im nazwać wieś swoim imieniem.
Dzisiaj Hanna jest znana przede wszystkim ze wspaniale odrestaurowanego drewnianego kościoła oraz Centrum Religijno-Zabytkowe w Hannie.

Hanna w promieniach letniego słońca

Hanna późną jesienią

Dańce

Odkrywamy powiat włodawski – Dańce
Dańce to niewielkie sołectwo należące do gminy Hanna. Wieś leży nad rzeczką Romanówką i słynie przede wszystkim z tego, że urodził się tam Adam Pawlik, jeden z najbardziej charakterystycznych malarzy naszego regionu zamieszkały później w Różance. Motywem przewodnim jego pełnych optymizmu i radości z życia prac, często porównywanych do misternie tkanych dywanów, było wiejskie życie.

Dołhobrody

Według podania tą nadbużańską wieś założyli w XIII w. długobrodzi mnisi uciekający ze wschodu przed Tatarami. Na jej terenie znajduje się wieża widokowa, jedyny w regionie tor motocrossowy oraz kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. To też rodzinna miejscowość laureata (W)schodów Powiatu Włodawskiego – prof. Stanisława Baja.
Z Dołhobród do Rzymu w 1904 r. udał się z pieszą pielgrzymką jeden z przywódców podlaskich unitów Józefat Błyskosz, by błagać papieża o interwencję ws. prześladowań jego współwyznawców przez wojsko carskie.

Holeszów

Holeszów to niewielka miejscowość w Gmina Hanna otoczona polami. We wsi znajduje się kaplica rzymskokatolicka podlegająca parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Motwicy, parafialna cerkiew prawosławna św. Michała Archanioła oraz cmentarz prawosławny. Od 2016 w miejscowości działa prawosławny żeński Dom Zakonny św. Mikołaja Cudotwórcy (od 2019 r. jest to skit filialny monasteru Opieki Matki Bożej w Turkowicach). W czerwcu 1947 roku praktycznie całą miejscowość wysiedlono na Wschód w ramach Akcji Wisła. Po latach jedynie część tych ludzi wróciła na swoją ojcowiznę.

Janówka

To najdalej na północ wysunięta miejscowość powiatu włodawskiego. Znana jest przede wszystkim z bitwy, którą 11 lipca 1863 roku stoczyli powstańcy z Moskalami. Niektórzy historycy przypuszczają, że w owym boju udział brał młody Henryk Sienkiewicz, czego dowodem ma być poemat pt. “Hanna”. Z całą pewnością zginął wtedy jego kuzyn i jednocześnie dowódca polskiego oddziału, Zdzisław Dmowski.

Konstantyn

Prawdopodobnie nazwa tej miejscowości położonej na granicy Gmina Hanna i Gmina Włodawa ma związek z cesarzem rzymskim, który był sprawcą rozkwitu Konstantynopola.  Jest to ładna, niewielka wieś położona na peryferiach gminy Hanna.
Z miejscowości tej pochodzi jednej z najlepszych w Polsce cosplayerów Cyperian Workshop.
W Konstantynie produkowane są także przepyszne ekologiczne sery pachnące łąkami pełnymi ziół i kwiatów, mleko, jogurty i serwatka.
Leśna Koza

Lack

Dzisiaj to parafialna miejscowość w gminie Hanna, w średniowieczu ważny składnik dóbr należących do rodziny Radziwiłłów. Najciekawszym obiektem jest drewniany kościół, który wzniesiono pod koniec XVIII, a który początkowo był cerkwią unicką, następnie prawosławną.