Hola

Ta położona z dala od głównych dróg miejscowość zasłynęła w całej Polsce z Jarmarku Holeńskiego, który organizowany jest w ostatnią niedzielę lipca na terenie tamtejszego skansenu. W Holi można też podziwiać przepiękną cerkiew pw. św. Antoniego i św. Paraskiewy, dwa potężne wiązy szypułkowe. Przez miejscowość przebiega szlak rowerowy, którym można np. dotrzeć do Poleski Park Narodowy.

Helenin

Nominalnie Helenin jest kolonią Dominiczyna (Gmina Stary Brus). Stoi tu jedna z największych, najciekawszych, najwyższych i najbardziej tajemniczych budowli w całym powiecie. Chodzi o kompleks kilku budynków wzniesionych w latach 60. XX wieku. Zbudowali go właściciele cegielni: małżonkowie Zdzisław Maj i Ludmiła Nastałek – Maj. Oprócz produkcji cegieł, prowadzili oni również hodowlę trzody chlewnej. Wraz z fabryką wybudowany został pięciokondygnacyjny budynek mieszkalny. Część pomieszczeń wydzielono na hotel dla pracowników. Na frontonie budynku umieszczona została Gwiazda Dawida, która nawiązuje do historii z okresu II wojny światowej, w trakcie której właściciel cegielni przechowywał Żydówkę, której nadał swoje nazwisko.
Niestety, dzisiaj konstrukcja czasy świetności ma dawno za sobą i teraz może doskonale służyć jako scenografia do filmów grozy.

Marianka

to uroczo położona wieś w gminie Stary Brus. Rozciąga się wśród malowniczych pól i łąk, praktycznie z każdej strony otoczonych lasem. W lutym 1946 r. miejscowość była areną bitwy między oddziałami UB-KBW a partyzantami dowodzonymi przez “Jastrzębia” i “Żelaznego”, z której bracia Taraszkiewiczowie wyszli zwycięsko nie tylko rozbijając przeważające siły wojska, ale też zdobywając dużo broni, a nawet jeńców, których zwolniono.
Marianka zapisała się też na polu demograficznym naszego powiatu. Tuż po północy, 1 stycznia 2007 roku, rodzicom z tej wsi urodził się syn jako pierwszy “noworoczny” obywatel powiatu włodawskiego.

Skorodnica

Ta niewielka dzisiaj miejscowość położona w gminie Stary Brus na skraju lasu między Wyrykami, a Starym Brusem wzdłuż urokliwej rzeczki Ulinówki. To jeden z najbardziej urokliwych i spokojnych zakątków powiatu. To właśnie w takich miejscach można poczuć prawdziwy smak życia na Polesiu. Co ciekawe, w Skorodnicy można ćwiczyć umiejętności strzelania z łuku na strzelnicy przy ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym Pobytówka-Skorodnica.