Jezioro Białe – Okuninka

Jezioro Glinki

Korolówka

Ta położona niedaleko Włodawy miejscowość „oparta” na drodze wojewódzkiej nr 812 ma stosunkowo krótką historię. Pierwsze wzmianki pojawiły się w dokumentach z roku 1703. Na terenie wsi znajduje się Pomnik Nieznanego Żołnierza, a także prężnie działająca świetlica o dźwięcznej nazwie „Kalinka”.

Luta

Zagubiona pośród lasów i bagien Luta to niewielka, ale bardzo urokliwa wieś w gminie Włodawa. Jej sielski krajobraz mocno kontrastuje z trudną i krwawą historią. W czasie powstania styczniowego stoczono tu bitwę z oddziałami kozackimi, w której zginęło 27 powstańców, a reszta ratowała się ucieczką.
Podczas II wojny światowej w Lucie funkcjonował hitlerowski obóz pracy, w którym zamordowano i pochowano w masowych grobach nawet kilkaset osób.

Osowa

Ta położona nieco na uboczu miejscowość w gminie Włodawa jest jedną z najstarszych w okolicy – pierwsze wzmianki o jej istnieniu datuje się na XV wiek. Osowa była areną krwawych walk. To tutaj powstańcy styczniowi ścierali się w krwawych bitwach z wojskami carskimi. W czasie II wojny światowej funkcjonował tu obóz pracy dla ludności żydowskiej. Po jego likwidacji w 1943 r. większość więźniów przewieziono do obozu zagłady w Sobiborze, resztę rozstrzelano na miejscu. Dzisiaj w miejscu zagłady znajduje się nieco już zapomniany cmentarz. Z ciekawostek historycznych można przytoczyć wizytę cara Mikołaja I w Osowie. W podróży z Brześcia do Chełma na kilka dni zatrzymał się we wsi nad Tarasieńką. Dzisiaj to coraz bardziej popularna miejscowość wypoczynkowo-letniskowa.

Wołczyny

To najdalej na południe wysunięta miejscowość gminy Włodawa z jednej strony oparta o dolinę Bugu, od zachodu zaś o Sobiborski Park Krajobrazowy i szosę wojewódzką 816, czyli tzw. nadbużankę. Prowadzi tędy rowerowy Szlak Green Velo, a właśnie w Wołczynach zlokalizowano jedno z miejsc obsługi rowerzystów. Wieś słynie jako znakomita destynacja do zbierania grzybów, przede wszystkim borowików, podgrzybków oraz rydzów. Bogate w dzikiego zwierza lasy jak magnes przyciągają też rzesze myśliwych. Nie dziwi zatem, że większość działek w Wołczynach stanowi własność osób napływowych, które wybrali to miejsce do wypoczynku i rekreacji.