Uczniowie sprawdzali się z wiedzy prawnej

(2 grudnia) Ilia Trochanowski z I Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie zwyciężył w powiatowym konkursie z wiedzy prawnej. Drugie miejsce zajęła uczennica „Modrzaka” (II Liceum Ogólnokształcącego) – Dominika Rutkowska. Trzecia lokata przypadła Kacprowi Rabczukowi z I LO.

Do testu przystąpiło 12 uczniów. Czworo reprezentantów I LO, czworo reprezentantów II LO i tyle samo uczniów z włodawskiego technikum. Młodzież musiała odpowiedzieć na 40 pytań testowych. Wykazała się dużą wiedzą. I. Trochanowski zdobył 37 pkt. na 40 możliwych. Żeby wyłonić drugie miejsce potrzebna była dogrywka, bo dwoje uczniów uzyskało po 32 pkt. Każde z nich musiało odpowiedzieć ustnie na trzy dodatkowe pytania. Ostatecznie lepsza okazała się Dominika Rutkowska.

Nagrody laureatom wręczał m.in. wicestarosta Tomasz Korzeniewski, który podsumowując wyniki gratulował wszystkim uczestnikom. – Wiedza prawnicza w dzisiejszym, tak skomplikowanym i pełnym sprzecznych często przepisów, jest absolutnie niezbędna – mówił wicestarosta. – Dlatego tak się cieszę, że wielu uczniów przystąpiło do tego konkursu, a wiedza wszystkich uczestników była naprawdę na przyzwoitym europejskim poziomie.

Konkurs był kolejnym etapem projektu pod hasłem „Edukacja prawna w szkołach” realizowanego przez Starostwo Powiatowe we Włodawie oraz Fundację Pasieka w Lublinie. W ramach tego działania kilka tygodni temu w placówkach oświatowych odbyły się pogadanki radcy prawnego z uczniami o odpowiedzialności karnej nieletnich. Mecenas mówił o przemocy, niedozwolonych używkach i karach z tym związanych. Dyskutowano również o zawodach prawniczych i czym się różnią, a także o prawach konsumenckich. Zwieńczeniem był właśnie konkurs z zakresu wiedzy prawnej dla młodzieży, który odbył się w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie. Wszystkich uczestników nagrodzono upominkami.