Obostrzenia w Polsce i w powiecie włodawskim od 24 października

– Cała Polska od soboty (24 października) staje się strefą czerwoną!

– Szkoła podstawowa w klasach od IV do VIII od tej pory działa w trybie zdalnym i ten system będzie obowiązywał do niedzieli, 8 listopada.

– w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

W godzinach od 8 do 16 dzieci i młodzież do 16. roku życia nie może wychodzić sama ani tym bardziej spotykać się w grupach. Może to robić jedynie pod opieką dorosłego.

– Ograniczenie działalności sektora gastronomicznego (restauracje, puby, kawiarnie). Przez dwa tygodnie gastronomia może przygotowywać jedynie posiłki na wynos oraz w ramach dostawy. Obostrzenie może zostać przedłużone, w zależności od dalszego przebiegu pandemii.

– Zakaz wszelkiego rodzaju zebrań powyżej pięciu osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych.

– Wydarzenia sportowe bez udziału publiczności.

– Wydarzenia kulturalne – do 25 proc. publiczności.

– Seniorzy powyżej 70. roku życia mają nie przemieszczać się, a najlepiej nie wychodzić z domu. Uruchomiony zostaje Korpus Wsparcia Seniorów.

– Ograniczenie dotyczące sanatoriów.

Limit osób w sklepach to pięć osób na jedną działającą kasę dla sklepów powierzchniowych do 100 metrów kwadratowych. Dla większych sklepów to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

– Zakaz organizacji imprez okolicznościowych takich jak wesela.

– Maksymalnie 1 osoba na 7 metrów kwadratowych w kościołach.

– W transporcie publicznym nie może być zajętych więcej, niż 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc.

– Zamknięte są aquaparki, baseny i siłownie.

Ponadto od czwartku (15 października) w całym kraju obowiązują „godziny dla seniorów”. W godz. 10-12 sklepy, markety, apteki i drogerie będą czynne tylko dla osób powyżej 60. roku życia. Tego obostrzenia musimy przestrzegać od poniedziałku do piątku, w weekendy nie obowiązuje.

– Decyzja dotycząca ewentualnych ograniczeń i zasad na cmentarzach zostanie ostatecznie podjęta w przyszłym tygodniu.