(24 czerwca) “Sobótki Poleskie” po raz kolejny zgromadziły tłumy nad zbiornikiem Okopiec we Włodawie. Było jak zwykle folkowo, radośnie i magicznie. Wszak to była noc Kupały.

Sobótki to wydarzenie organizowane przez Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie. To unikalna impreza prezentująca obrzędowość nocy świętojańskiej na Polesiu Zachodnim. Sobótki są świętem tradycji i natury wschodniego pogranicza. I sobotnia impreza nad zbiornikiem Okopiec we Włodawie to wszystko potwierdziła.

Imprezę rozpoczęły międzynarodowe sobótkowe widowiska obrzędowe w wykonaniu zespołów z Woli Uhruskiej oraz z Ukrainy i Litwy. Następnie miały miejsce koncerty gwiazd. Jako pierwsza wystąpiła Zazula. Następnie można było doskonale się bawić przy pieśniach zespołu Karolina Cicha and Sw@da oraz potańczyć wraz z kapelą ZTL UMCS i DJ-em Krzakiem.

Nieco wcześniej chętni mogli uczestniczyć w zielarskiej wędrówce, warsztatach dla dzieci, rękodzieła czy wicia wianków, poszukać kwiatu paproci czy poznać swoją przyszłość dzięki wróżbom sobótkowym. Dużym wzięciem cieszyły się także przepływki łódką po zbiorniku.