(28 sierpnia) w niedzielę, w centrum Hanny odbyły się Dożynki Powiatu Włodawskiego.

O godzinie 12:00 w promieniach letniego słońca ruszył barwny korowód poprowadzony przez gospodarzy Starostę Włodawskiego i Wójt Gminy Hanna oraz starostów dożynek Państwa Beatę i Romualda Perepeczo. Następnie w specjalnie przygotowanym ołtarzu letnim odbyła się Msza św. dziękczynna za zbiory.

Po Mszy św. nastąpiło oficjalne otwarcie uroczystości, podczas którego Starosta Włodawski Andrzej Romańczuk i Wójt Gminy Hanna Grażyna Kowalik dziękowali za trud i ciężką pracę wszystkim rolnikom. Choć od lat jestem samorządowcem, to jednak przede wszystkim jestem rolnikiem i dobrze wiem, czym jest ciężka praca w gospodarstwie rolnym. Jestem dumny, że to właśnie na wsi, od rodziców nauczyłem się szacunku dla chleba i pracy. (…) Tegoroczne dożynki są wyjątkowe, bo organizowane w pięknej nadbużańskiej gminie – w Hannie. Dodatkowo – po okresie pandemii czy stanu wyjątkowego – po raz pierwszy od 2019 roku powracamy do „normalności”. (…) Z okazji święta plonów życzę Państwu i Państwa rodzinom dużo zdrowia i pomyślności, aby tegoroczne zbiory przyniosły Państwu radość  i dawały nadzieję na jeszcze lepsze w roku przyszłym. – mówił starosta A. Romańczuk.

Po przemówieniach gospodarzy nastąpiło wręczenie wyróżnień Starosty Włodawskiego dla rolników za szczególne osiągnięcia w rolnictwie, następnie trzy koła gospodyń wiejskich z powiatu włodawskiego otrzymały nagrody w konkursie „Gospodynie najlepsze w gminie” organizowanym przez tygodnik Nowy Tydzień.

Prezentacje gmin powiatu włodawskiego niosły ze sobą tradycję i radość ducha. A tuż po występach lokalnych artystów nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów dożynkowych.

Wyniki w kategorii:

 „Najciekawsze stoisko dożynkowe” I miejsce gm. Urszulin, II miejsce gm. Hanna, III miejsce gm. Stary Brus

„Najładniejszy wieniec dożynkowy” I miejsce gm. Wola Uhruska, II miejsce gm. miejska Włodawa, gm. Urszulin

„Najlepszy chleb dożynkowy” I miejsce gm. Wyryki, II miejsce gm. Stary Brus, III miejsce gm. Hańsk

„Najlepszy napój regionalny” I miejsce gm. Hanna, II miejsce gm. Wola Uhruska, III miejsce gm. miejska Włodawa

„Najlepsza potrawa regionalna” I miejsce gm. Włodawa, II miejsce gm. Urszulin, III miejsce gm. Wyryki

Gwiazdą dożynek była kultowa Rokiczanka. Po niej wystąpił jeszcze zespół WRZOS, Górnicza Kapela Podwórkowa KARBON oraz Patrycja Maik. Zabawę taneczną poprowadził DJ Ario.

Nie zabrakło stoisk gastronomicznych i handlowych, targów sztuki ludowej, czy placu zabaw dla najmłodszych.