Dbałość o historię symbolem tożsamości

(20 lipca) Jak co roku od lat powiat włodawski dba o zabytki, dofinansowując remonty tych najpotrzebniejszych. Andrzej Romańczuk, starosta włodawski wraz z wicestarostą Tomaszem Korzeniewskim podpisali z beneficjentami umowy na dofinansowanie trzech zabytkowych obiektów w powiecie.

Dbałość o nasze dziedzictwo jest naszym obowiązkiem i symbolem lokalnej tożsamości. Ratowanie unikatowych zabytków, których w naszym powiecie nie brakuje, świadczy o nas samych. Bo tworzymy wspólnotę ludzi zaangażowanych w ocalenie tradycji naszych przodków. A bez pamięci o naszej historii nie ma nas samych – mówił starosta. Podziękował przy okazji wnioskodawcom za zaangażowanie i dbałość o dziedzictwo kulturowe naszej pięknej ziemi nadbużańskiej.

Do Zarządu Powiatu wpłynęły trzy wnioski dotyczące dotacji na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Wnioski złożyło Stowarzyszenie Renovabis z Włodawy, Stowarzyszenie „Wereszczyński Gościniec” oraz Parafia Prawosławna w Horostycie. Zarząd, mając zabezpieczone na ten cel w budżecie 15 tys. zł, postanowił przekazać każdemu z wnioskodawców po 5 tys. zł.

W uroczystości podpisania umów uczestniczyli: proboszcz parafii prawosławnej we Włodawie, prezes Stowarzyszenia Renovabis z Włodawy oraz członek zarządu stowarzyszenia „Gościniec Wereszczyński”.

Stowarzyszenie „Renovabis” we Włodawie otrzymało dotację na przeprowadzenie prac konserwatorskich nagrobka Wacława Prilla na cmentarzu rzymskokatolickim we Włodawie. Stowarzyszenie „Wereszczyński Gościniec” w Wereszczynie dotację na przeprowadzenie prac konserwatorskich przy nagrobkach Marii z Nazarewiczów Arasimowiczowej i Stanisława Dobrskiego na cmentarzu rzymskokatolickim w Wereszczynie. Natomiast Parafia Prawosławna pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie otrzymała dotację na przeprowadzenie prac konserwatorskich feretronu z ikonami „Podwyższenie Krzyża” oraz „Matka Boska” w cerkwi prawosławnej w Horostycie.