Celem Światowego Dnia Turystyki – obchodzonego od 1980 roku, przypadającego 27 września – jest ukazanie społeczeństwu roli turystyki w aspekcie kulturowym, politycznym i gospodarczym oraz jej wpływu na wyznawane wartości.  Po dwuletniej przerwie z tej okazji 15 października 2022 r. Starostwo Powiatowe we Włodawie zorganizowało dla działaczy turystycznych powiatu włodawskiego spotkanie pn. „Poczuć ducha prawdziwej wielokulturowej wsi – Hanna”. Tegoroczne wydarzenie było szczególnie ważne po trudnym dla branży turystycznej okresie pandemii.

W trakcie wycieczki do gminy Hanna uczestnicy odwiedzili Kuzawkę i miejsce upamiętniające rozpoczęcie podróży Tadeusza Kościuszki z Polski do Ameryki. Następnym przystankiem była wieś Janówka i Pomnik Powstańców Styczniowych. O tych miejscach opowiadał Pan Mieczysław Tokarski (Prezes Zarządu PTTK o. Włodawa). Ostatnim punktem wyjazdu była Hanna i zwiedzanie Centrum Religijno-Zabytkowego. Przewodnikiem była Pani Grażyna Kowalik (Wójt Gminy Hanna).

Wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do tego, aby podsumować dotychczasowe działania w turystyce, omówić możliwości jej rozwoju w powiecie włodawskim i ponownie spotkać się w gronie przyjaciół z branży. Niezmiennie jest to doskonała okazja do przemyśleń nad kondycją turystyki w regionie. Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele miasta Włodawa i gmin powiatu włodawskiego, działacze Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, przewodnicy turystyczni i piloci wycieczek.

Fot. Jerzy Kudytyn