W środę, 7 października o godz. 10:00 starosta Andrzej Romańczuk zwołał w trybie nagłym telekonferencję dotyczącą aktualnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w powiecie włodawskim.

W telekonferencji uczestniczyli niemal wszyscy wójtowie gmin lub osoby przez nich wyznaczone oraz dyrektor SPZOZ we Włodawie i Powiatowy Inspektor Sanepidu. Konferencję prowadził gospodarz – starosta A. Romańczuk.

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie jest na tyle poważna, że trzeba przygotować się na kolejne trudne dni i tygodnie – mówił starosta. Jednocześnie podkreślił znaczenie zachowywania rygorów sanitarnych oraz konieczność podejmowania szybkich i odpowiedzialnych działań, w tym np. przechodzenie, tam gdzie to niezbędne, szkół w tryb nauki zdalnej.

Inspektor Mariusz Januszko poinformował, że na dziś w powiecie jest 75 osób z pozytywnymi wynikami testów na Covid-19. Jego zdaniem sytuacja jest niestety wciąż rozwojowa i należy się spodziewać dalszych przypadków zakażeń. Równocześnie inspektor wskazał na wzorowe postępowanie starosty, który swoim urzędnikom wprowadził dwuzmianowy system pracy (tydzień pracują jedni, drugi tydzień kolejni).

Natomiast pani dyrektor SPZOZ – Teresa Szpilewicz potwierdziła trudną sytuację jej zakładu pracy. Wymieniła, że zarówno niektórzy pracownicy, jak i pacjenci placówki są zarażeni koronawirusem. Jednak szpital cały czas funkcjonuje i obsługuje pacjentów, choć w tej wyjątkowej sytuacji należy się liczyć z problemami.

Zdaniem wójtów trzeba robić wszystko, aby maksymalnie ograniczyć zasięg pandemii, a do tego potrzebna jest przede wszystkim właściwa postawa społeczna, która nie lekceważy norm i nakazów płynących od służb i lekarzy.