Starostwo Powiatowe we Włodawie, Urząd Miejski we Włodawie oraz Stowarzyszenie Rodzina Katyńska-Włodawa wspólnie zorganizowali Dzień Ofiar Pamięci Katynia. Poczty sztandarowe, kombatanci oraz wielu włodawian uczciło pamięć tych, którzy za Polskę oddali swoje życie.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Ofiar Katynia oraz Ojczyzny w Kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie. Następnie na cmentarzu Wojska Polskiego przy ul. Lubelskiej rozpoczęła się druga część uroczystości.

Na cmentarzu pod Krzyżem Katyńskim rozpoczęto je przemówieniami. Głos zabrał m.in. wicestarosta Tomasz Korzeniewski, burmistrz Wiesław Muszyński i Maria Durys z Rodziny Katyńskiej i na koniec kpt. Edmund Brożek.

Przez lata komunistycznych rządów wmawiano nam o niemieckiej odpowiedzialności za tę zbrodnię – mówił T. Korzeniewski. – Każdy jednak  z nas wiedział, kto stoi za katyńskim mordem. Prawda bowiem nigdy nie może zostać zamknięta na wieczność – zawsze znajdzie ujście, by wydostać się na wolność. Zbrodnia katyńska ujrzała pełne wyjaśnienie dopiero w czasach wolności. Dziś wiemy dużo o niej, ale jeszcze za mało, by zrozumieć jej sens; wciąż nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że to prochy oficerów Wojska Polskiego były fundamentem, na którym wyrosła nasza dzisiejsza wolność. W Katyniu zginęli również synowie związani z ziemią włodawską – oficerowie wojska, policji, nauczyciele, urzędnicy. Jeszcze dziś żyją we Włodawie i w naszym powiecie ich najbliżsi.

Następnie – po Apelu Poległych wygłoszonym przez płk. Jacka Sankowskiego – wszyscy, którzy chcieli oddać hołd pomordowanym w 1940 r. zapalili symboliczne znicze oraz złożyli wiązanki kwiatów pod Krzyżem Katyńskim. Na zakończenie organizatorzy podziękowali pocztom sztandarowym, duchowieństwu, rodzinom katyńskim, przedstawicielom władz, instytucji, służb i mieszkańcom ziemi włodawskiej biorącym udział w uroczystości, a szczególnie licznie przybyłej młodzieży ze szkół powiatu włodawskiego. Na podkreślenie zasługuje także obecność delegacji wojska polskiego z ppłk. Mariuszem Dudą – dowódcą 19. Chełmskiego Dywizjonu Artylerii Samobieżnej na czele.