(1 października) Przy Kopcu Chwały Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, odbyły się uroczyste obchody 83. rocznicy bitwy pod Wytycznem. W uroczystościach uczestniczył m.in. starosta włodawski – Andrzej Romańczuk. Starostwo Powiatowe we Włodawie było współorganizatorem tych uroczystości.

W przeddzień uroczystości, tj. w piątek 30 września, miał miejsce pieszy rajd szlakiem Zgrupowania KOP, dowodzonego przez gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna. Uczestnicy pokonali 15-kilometrową trasę z miejscowości Zbereże, gdzie oddziały KOP przeprawiały się przez rzekę Bug, do Wytyczna – miejsca stoczenia ostatniej bitwy, gdzie wspólnie uporządkowali miejsce pamięci i zapalili znicze. Delegacja złożyła kwiaty na zbiorowej mogile żołnierzy KOP na cmentarzu we Włodawie. W rajdzie udział wzięli m.in. funkcjonariusze Straży Granicznej, służb mundurowych, sił zbrojnych oraz młodzież szkolna.

Główne uroczystości odbyły się 1 października br., pod Kopcem Chwały Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Wytycznie. Na miejscu, po odegraniu Hymnu Państwowego zebranych gości przywitał gen. bryg. SG Jacek Szcząchor – Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych województwa lubelskiego, kombatanci  a także mieszkańcy okolicznych miejscowości. Po odczytaniu Apelu Poległych i modlitwie ekumenicznej, złożono wieńce na grobach poległych żołnierzy.

Część oficjalną zakończyło widowisko historyczne „WYTYCZNO 1939”. Prawdziwa gratka dla miłośników historii. Wykonawcami inscenizacji były najlepsze grupy rekonstrukcji historycznej odtwarzające formacje Korpusu Ochrony Pogranicza i Armii Sowieckiej z września 1939 roku.

Podczas bitwy pod Wytycznem, na przełomie września i października 1939 r., zgrupowanie żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, dowodzone przez generała Wilhelma Orlik-Rückemanna, stawiło opór wkraczającym od wschodu oddziałom sowieckim. Bitwa ta była ostatnim akcentem obrony polskich Kresów Wschodnich, a zarazem ostatnim starciem regularnego Wojska Polskiego z wojskiem sowieckim.