Podczas piątej już edycji powiatowych „Oscarów” (po 3-letniej przerwie spowodowanej pandemią i stanem wyjątkowym) laureatami zostali: w kategorii Osoba – prof. Józef Fert, w kategorii Firma – Auto-West z Włodawy, w kategorii Instytucja – Nadleśnictwo Sobibór.
Wśród nominowanych było 11 podmiotów: po trzy w kategorii osoba i firma oraz 5 instytucji. Laureatów wyłoniła Kapituła złożona z redaktorów lokalnych gazet, samorządowców i przedsiębiorców.

Nominowani do (W)schodów za 2022:
Firmy: Carstar Włodawa, Dolina Bugu Mieczysława Omelczuka, Auto-West (ECPS Group).
Instytucje: Nadleśnictwo Włodawa, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włodawie, Nadleśnictwo Sobibór, Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości we Włodawie, Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy we Włodawie.
Osoby: prof. Józef Fert, trener zapasów – Robert Lenart, artysta – Roman „Igor” Korczyński.

Wśród gości specjalnych, poza nominowanymi, był m.in. eurodeputowany Krzysztof Hetman i Marcin Romanowski podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz liczni samorządowcy i jeszcze liczniejsi przedsiębiorcy. Bogatą oprawę gali podkreślał specjalnie na tę okazję przygotowany film o nominowanych oraz koncert Patrycji Maik – młodej, lokalnej artystki.
To już piąta gala, podczas której w szczególny sposób dziękujemy tym wszystkim, którzy rozsławiają piękną ziemię włodawską – mówił na wstępie pomysłodawca (W)schodów Andrzej Romańczuk, starosta włodawski. – Co mnie jednak najbardziej cieszy to fakt, że udało nam się powoli stworzyć markę; markę, która już wychodzi daleko poza nasz powiat i województwo. To, że ktoś został laureatem (W)schodów jest powodem do szczególnej dumy i atencji. A wbrew pozorom takich anonimowych ludzi, instytucji i firm, które robią ogrom dobrej roboty jest u nas bardzo wielu. My tylko staramy się je wydobyć i oddać im należny nasz szacunek. Właśnie poprzez te symboliczne statuetki. I naprawdę należy im się nasze zainteresowanie oraz wdzięczność za to, co dla nas robią. Zdecydowanie za rzadko jednak ich wyróżniamy. Warto dodać, że tegoroczni laureaci są wyjątkowi pod każdym względem.