Krew – bezcenny dar życia – Środa z Profilaktyką w OW NFZ

Krwi, mimo rozwoju medycyny i techniki nie da się wyprodukować. Jedynym źródłem jest zdrowy człowiek. Honorowy krwiodawca. Dlaczego warto pomagać? Dlaczego warto dzielić się tym darem życia? Jak przygotować się do donacji – mówimy o tym w ramach dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” – akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Twoja krew może uratować życie

Krew jest potrzebna przez cały rok. Szczególnie potrzebują jej ofiary wypadków, pacjenci hematologiczni, onkologiczni oraz pacjenci poddawani operacjom.

Średnio 1 na 10 osób leczonych w szpitalu potrzebuje krwi. Do przeprowadzenia operacji serca potrzebnych jest 6 jednostek krwi, dla ofiar wypadku – 10 jednostek. Pacjent z chorobą nowotworową potrzebuje 8 x 450 ml na tydzień.

SPRAWDŹ GDZIE I JAK MOŻESZ ODDAĆ KREW

Krwi, nie da się wyprodukować, za to można się nią podzielić

Krew o grupie O Rh- może być przetoczona każdemu potrzebującemu. Ubytek krwi po donacji jest regenerowany przez organizm w ciągu 4 tygodni. Dzięki jednej donacji można uratować aż 3 życia.

Jak przebiega donacja i jak często można oddawać krew

Więcej o tym, kto może zostać dawcą krwi, jak przygotować się do donacji i jak zachować się po oddaniu krwi – dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

MATERIAŁY EDUKACYJNE